Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl

Ukraińscy uchodźcy w szpitalach blisko ojczyzny

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 17.05.2022
 
 
Tagi: Ukraina
Z 23 766 przebywających w Polsce pacjentów z Ukrainy tylko 171 wyjechało do podmiotów medycznych w innych państwach Unii Europejskiej. Głównym kierunkiem nie są nasi sąsiedzi – do Niemiec wyjechały jedynie trzy osoby – lecz Hiszpania, dokąd przetransportowano 110 chorych.
Jak wynika z danych resortu zdrowia przekazanych „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, z 23 766 osób 216 było leczonych psychiatrycznie, a ponad 100 w hospicjach lub zakładach opiekuńczo-leczniczych. Reszta trafiła do szpitali.

– 17 proc. pacjentów z Ukrainy było w placówkach w województwie mazowieckim, 12 proc. w dolnośląskim, a 11 proc. w małopolskim. Jaki był dokładnie koszt ich leczenia? Jeszcze nie wiadomo. Podsumowania trwają. Według wstępnych szacunków może to być 300 mln zł na każdy 1 mln uchodźców, którzy przyjechali do Polski – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna” i dodaje, że „zaledwie 171 Ukraińców wyjechało z naszego kraju do podmiotów medycznych w innych państwach Unii Europejskiej”.

Dokąd?

Z danych resortu wynika też, że do 9 maja głównym kierunkiem nie są nasi zachodni sąsiedzi – do Niemiec wyjechały jedynie trzy osoby – lecz Hiszpania, dokąd przetransportowano 110 osób.

Na drugim miejscu znalazły się Włochy – 21 osób.

W grupie państw, do których przewieziono ukraińskich chorych, znalazły się także:
– Norwegia – 13,
– Portugalia – 6,
– Austria – 5,
– Dania – 4,
– Irlandia – 4,
– Szwecja – 4,
– Luksemburg – 1.

Przeczytaj także: „Ukraińcy – największe wyzwanie dla polskiego zdrowia publicznego w historii”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.