iStock

Utrwalanie kryzysu w fizjoterapii

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.01.2022
 
 
Tagi: KIF
Krajowa Izba Fizjoterapeutów ocenia nowe wyceny za rehabilitację zaproponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zarządzeniu. – Dokument płatnika utrwala kryzys w fizjoterapii. Nie jest pozytywny ani dla pacjentów, ani dla fizjoterapeutów – komentuje KIF, przedstawiając swoje stawki.
Przypomnijmy – zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie opublikowano 11 stycznia, a nowe zasady mają obowiązywać od 1 lutego.

Nie odzwierciedla obecnej sytuacji ekonomicznej
KIF na swojej stronie internetowej wprost krytykuje poziom proponowanych wycen i przypomina, że „środowisko fizjoterapeutów przedstawiło swoje propozycje aktualizacji wycen, inne niż te proponowane przez NFZ, które nie odzwierciedlają obecnej sytuacji ekonomicznej”. – Przedstawione wyceny są nadal poniżej kosztów realizacji świadczeń fizjoterapeutycznych – dodaje KIF.

– Ciekawostkę stanowi także zdanie, że „w wycenach świadczeń przygotowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uwzględniono stawkę godzinową pracy fizjoterapeuty stanowiącą pochodną aktualnych danych finansowo-księgowych przekazanych przez świadczeniodawców”. Zbierane informacje nie były aktualne – były tworzone na podstawie danych z ostatnich lat i siłą rzeczy nie uwzględniały inflacji, podwyżki opłat eksploatacyjnych, zmian podatkowych i podwyżki najniższego wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – informują fizjoterapeuci i podważają argument, że „proponowane przez NFZ zmiany są wynikiem konsultacji przedstawicieli środowiska fizjoterapeutycznego z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji”. KIF pyta, kto brał udział w tych pracach i co proponował.

– Żaden z przedstawicieli organizacji skupiających fizjoterapeutów, które podpisały 11 stycznia wspólne stanowisko w sprawie wycen, nie akceptował i pozytywnie nie oceniał zarządzenia oraz nie przedstawiał propozycji wycen, które znalazły odzwierciedlenie w zarządzeniu – komentują fizjoterapeuci.

– Zarządzenie nie jest pozytywne ani dla pacjentów, ani dla fizjoterapeutów, zarówno tych, którzy są pracownikami, jak i tych, którzy są pracodawcami. Osoby pracujące w publicznej ochronie zdrowia, czynnie wykonujące zawód wiedzą, że to zarządzenie jest olbrzymią porażką. Kryzys w fizjoterapii w publicznej ochronie zdrowia się pogłębia – ocenia KIF, publikując propozycję wyceny z 11 stycznia.Jeśli chcesz ściągnąć dokument fizjoterapeutów, kliknij w: Stanowisko w sprawie warunków wyceny wypracowane podczas spotkaniu środowiska fizjoterapeutów 11 stycznie 2022 roku.pdf.

Przeczytaj także: „Zmiany wyceny w fizjoterapii”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.