Wyślij
Udostępnij:
 
 

W Polsce rozpoczynają się badania nad zastosowaniem przedsionkowego regulatora przepływu AFR

Autor: Monika Stelmach |Data: 23.01.2020
 
 
Zabieg wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływu AFR u trzech pacjentów z ciężką niewydolnością serca przeprowadzili lekarze z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Placówka zaczyna program naukowy, który pozwoli ocenić parametry kliniczne tej innowacyjnej metody.
Pierwszą implantację przedsionkowego regulatora przepływów serca (AFR–atrial flow regulator) przeprowadzono w 2019 roku, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku u 11-letniej pacjentki. Wskazaniem była kardiomiopatia restrykcyjna z przeciwwskazaniem do przeszczepu serca. Wydarzenie to zainspirowało wejherowskich kardiologów do próby zastosowania tego urządzenia u dorosłych pacjentów z ciężką niewydolnością serca, u których wyczerpano standardowe metody leczenia.

- Terapia polega na wytworzeniu otworu w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca za pomocą igły oraz balonika, a następnie implantacji specjalnie zaprojektowanego krążka z otworem o średnicy 8 mm zbudowanego z nitinolowej plecionki. Regulator przepływu umożliwia dekompresję obciążonego lewego przedsionka i redukcję ciśnienia napełniania lewej komory serca, co z kolei prowadzi do zmniejszenia objawów niewydolności serca - wyjaśnia dr n. med. Łukasz Lewicki, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Kardiolodzy zabiegi te wykonali u trzech dorosłych pacjentów. Wskazaniem była zaawansowana niewydolność serca ze stwierdzonymi w cewnikowaniu serca wysokimi ciśnieniami napełniania lewej komory. Pacjenci zakwalifikowani do zabiegu wielokrotnie byli hospitalizowani z powodu zaostrzeń choroby pomimo pełnej terapii.

- Trzy pierwsze zabiegi wykonane w naszym szpitalu stanowią wstęp do rozpoczętego autorskiego naukowego projektu badawczego mającego na celu opracowanie terapii będącej nową szansą dla chorych z krańcową niewydolnością serca. W najbliższym czasie wejherowscy kardiolodzy planują wykonanie kolejnych zabiegów – mówi dr hab. Marek Szołkiewicz, ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Program naukowy zakłada ocenę inwazyjnych i nieinwazyjnych parametrów klinicznych w przewidywaniu skuteczności terapii przedsionkowym regulatorem przepływu (AFR) u chorych z niewydolnością serca. Posiadamy zgodę komisji bioetycznej przy OIL. Wstępnie zaplanowano włączenie do programu 30 pacjentów.

Na świecie wykonywane są tylko pojedyncze zabiegi wszczepienia przedsionkowego regulatora przepływów serca, głównie u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem płucnym. W Polsce dotychczas wykonano 7 implantacji, głównie we wskazaniu ciężkiego nadciśnienia płucnego. Wejherowski ośrodek jest pierwszą polską placówką, który wszczepia te urządzenia w ramach przygotowanego programu naukowego.

Zabiegi wykonał zespół lekarzy w składzie: Łukasz Lewicki, Maciej Karwowski, Sebastian Liedtke, Wojciech Piotrowicz, pielęgniarki: Grażyna Milewska, Bożena Wojtas, Ewa Kurek a także technicy: Anna Kaczmarek i Kamil Grzela.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe