Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wejście ustawy o zawodzie fizjoterapeuty może zostać przesunięte. Na święte nigdy?

Źródło: TK, nauka.gov.pl
Redaktor: Tomasz Kotliński |Data: 11.02.2016
 
 
Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty budziła entuzjazm tej grupy zawodowej i głęboki sprzeciw lekarzy. Po jej uchwaleniu wydawało się, że fizjoterapeuci postawili na swoim. Czyżby? Sejm chce opóźnić jej wprowadzenie w życie aż o dwa lata. Nie wiadomo jakie będą dalsze losy tego aktu prawnego.
Projekt ustawy, który został wniesiony do Sejmu dziewiątego lutego 2016 zawiera zapis przesuwający termin wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o 24 miesiące od dnia jej ogłoszenia.

Projekt zawiera wyjaśnienie propozycji zmian. Autorzy poprawek informują, że w obecnym kształcie ustawa nie pozwala na właściwe i bezpieczne wykonywanie zawodu przez fizjoterapeutów. Wejście ustawy w życie 31 maja 2016 roku jest zagrożone. W uzasadnieniu projektu zmian proponuje się wydłużenie okresu od dnia ogłoszenia aktu prawnego do dnia wejścia w życie o 24 miesiące.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwość zarzucają poprzednikom, że regulacje określone w ustawie z 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994) - dalej u.o.z.f., nie regulują poprawnie statusu formalno-prawnego fizjoterapeutów. Przepisy dotyczące uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego i podyplomowego są sprzeczne z obowiązującymi aktami prawnymi.

W uzasadnieniu poprawek podano, że nadanie fizjoterapeutom (w poprzedniej ustawie) uprawnień do leczenia pacjentów poprzez zabiegi fizjoterapii i ich stosowanie bez wstępnej diagnostyki narusza bezpieczeństwo chorego.

Zakwestionowano program kształcenia fizjoterapeutów zawarty w ustawie z 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994). Zdobyta podczas kształcenia wiedza zdaniem autorów poprawek nie daje im uprawnień do samodzielnej kwalifikacji i planowania świadczeń zdrowotnych.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe