Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Więcej pieniędzy w POZ i AOS

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 28.03.2022
 
 
Od 1 kwietnia do końca 2022 roku menedżerowie z podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej dostaną – dodatkowo – ponad 600 mln zł. Ma to – jak ocenia płatnik – „osłabić skutki inflacji i zminimalizować efekt wyższych kosztów utrzymania placówek, w tym rachunków za prąd i ogrzewanie”.
– Wyższe finansowanie otrzymają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej i gabinety ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ale nie tylko. Dodatkowe pieniądze trafią też – miedzy innymi – do placówek zajmujących się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą oraz opieką paliatywną i hospicyjną – informuje płatnik w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej i cytuje prezesa NFZ Filipa Nowaka.

– Uważnie wsłuchujemy się w głosy przedstawicieli różnych środowisk. Jesteśmy świadomi wyższych kosztów funkcjonowania placówek medycznych. W odpowiedzi, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy propozycję zwiększenia się przychodów placówek medycznych – zaznacza prezes Nowak.
Zwiększenie się finansowania placówek medycznych obliczyli specjaliści Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

– W swoich wyliczeniach wzięli pod uwagę między innymi wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. Analizę agencji stworzono na podstawie danych przekazanych przez same placówki medyczne – informuje fundusz, zapowiadając, że „przychody podmiotów wzrosną już w maju – po rozliczeniu się z NFZ za świadczenia wykonane w kwietniu”.

Przeczytaj także: „Łagodzenie inflacji”, „Zmiany w planie finansowym funduszu – więcej o ponad 9,1 mld zł” i „Prezes NFZ o gwarancjach dla uchodźców”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.