Więcej programów polityki zdrowotnej

Udostępnij:
Dzięki dofinansowaniu Narodowego Fundusz Zdrowia rośnie liczba programów polityki zdrowotnej, także w małych samorządach. Najczęściej dotyczą szczepień.
- W tym roku Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji zaopiniowała już 140 programów polityki zdrowotnej, podczas gdy w całym 2016 r. było ich 240 - informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że coraz częściej projekty wysyłają małe gminy poniżej pięciu tysięcy mieszkańców, które mogą liczyć nawet na 80-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałe mogą liczyć na 40 proc.

Większość programów dotyczy finansowania szczepień, które nie znalazły się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, a więc nie są refundowane przez państwo. - Najczęściej gminy finansują swoim mieszkańcom szczepienia przeciwko grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) i pneumokokom. W Lubuskiem szczepień dotyczy dziewięć na dziesięć dofinansowanych w tym roku programów, a w Mazowieckiem wszystkich 14 - donosi "Rzeczpospolita".

Coraz więcej samorządów proponuje też programy promujące zdrowy tryb życia. Wśród 15 wniosków o dofinansowanie w 2017 r. zaakceptowanych przez dolnośląski oddział NFZ aż sześć dotyczy zapobiegania chorobom przez zdrowy tryb życia. Urząd Gminy Polkowice dostanie od Funduszu po 6,6 tys. zł na programy „Zdrowy ruch – zdrowe życie", „Zdrowi i aktywni po 50-ce" i „Mocny kręgosłup – profilaktyka wad postawy dla dzieci i młodzieży".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.