Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wieczorek: Wartość sprzedaży leków Celon Pharmy w 2018 r. wzrosła o 5 proc.
Źródło: Puls Biznesu
Autor: Krystian Lurka |Data: 21.03.2019
 
 
Celon Pharma miała w 2018 roku 107,1 mln zł przychodów, czyli o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Jej czysty zysk spadł o jedną trzecią, do 25,6 mln zł. - Ale sprzedaż leków szła jednak zgodnie z planem, a niższy wynik to wyłącznie efekt bazy - tłumaczy Maciej Wieczorek, prezes i główny akcjonariusz spółki.
- Rok wcześniej mieliśmy po prostu 21,9 mln zł przychodów z licencji na Salmex na rynkach zagranicznych, których w 2017 r. nie było. Oczekujemy jednak kolejnych przychodów licencyjnych w tym i następnym roku po rejestracji leku w kolejnych krajach. Wartość sprzedaży naszych leków w 2018 roku wzrosła o prawie 5 proc., czyli zgodnie z planem, a jednocześnie udało nam się znacząco, bo o prawie 10 proc., zredukować koszty wytwarzania — mówi Maciej Wieczorek, prezes i główny akcjonariusz Celon Pharmy, w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

A w tym roku powinna też ruszyć sprzedaż na innych rynkach zagranicznych
Celon Pharma 93 proc. przychodów generuje na rynku krajowym. Ponad połowa to zasługa wykorzystywanego głównie przez chorych na astmę Salmeksu. Lek ten jest też już sprzedawany w Austrii i na Chorwacji, a wkrótce będzie dostępny w kolejnych krajach, co wpłynie na tegoroczne wyniki spółki.

- W najbliższych miesiącach zakończymy procedurę rejestracji Salmeksu w Niemczech, a sprzedaż będziemy mogli rozpocząć kilkanaście tygodni później, zapewne jeszcze w tym roku. W trzecim kwartale spodziewamy się rejestracji w Wielkiej Brytanii, Włoszech i krajach Beneluksu. Według naszych szacunków na europejskich rynkach eksportowych możemy realizować sprzedaż dwu- lub trzykrotnie wyższą niż w Polsce. Nasze moce produkcyjne w pełni wystarczają na pokrycie takiego zapotrzebowania — przyznaje Maciej Wieczorek.

Przeczytaj także: "- Jest bezpieczny walsartan w Polsce - mówi Bogdan Manowski, członek zarządu Celon Pharma S.A.".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe