Wyślij
Udostępnij:
 
 
Renata Dąbrowska/Agencja Wyborcza.pl

Za dużo szpitali

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 10.08.2022
 
 
– W Polsce szpitali jest za dużo – twierdzi Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, sugerując zmiany w szpitalnictwie podobne jak w psychiatrii.
Dyrektor Jędrzejczyk w „Dzienniku Gazecie Prawnej” mówi wprost, że szpitali jest za dużo, a do tego niedomaga podstawowa opieka zdrowotna i ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

– Warto zobaczyć, jak reformowana jest psychiatria. Nie jest to stuprocentowy sukces ani łatwa droga, jednak zmiany stopniowo postępują. Mówię na przykład o tworzeniu centrów zdrowia psychicznego, które bardzo ograniczyłyby liczbę niezbędnych hospitalizacji. Takiej konsekwentnej drogi brakuje w kwestii szpitali – określenia, jak trzeba leczyć, żeby mniej pacjentów trafiało do lecznic – podkreśla Tadeusz Jędrzejczyk. – Ogólnie wiadomo, że obecny system trzeba zastąpić, ale na razie nie wiadomo czym. Tego jednak nie da się zrobić bez rozwoju podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ważne są też nowe technologie, czyli telemedycyna i rozwiązania e-zdrowia. I oczywiście profilaktyka. Mam wrażenie, że formalnie jest o niej głośno, ale faktycznie niewiele się dzieje – dodaje.

Przeczytaj także: „Wrobieni w szpitale”, „Łóżka na szpitalnych korytarzach”,„Nie da się w Polsce utrzymać ponad 1000 szpitali”, „W szpitalach leczy się wszystkich – tak zorganizowano system”, „Za dużo leczymy w szpitalach” i „Trzeba się zastanowić, które oddziały są potrzebne mieszkańcom”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.