Razem
Razem

Zaapelują o prezydenckie weto w sprawie składki zdrowotnej?

Udostępnij:

– Zwrócimy się do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców –  zapowiedział Adrian Zandberg.    

5 kwietnia podczas spotkania z mieszkańcami Kalisza kandydat na prezydenta i lider partii Razem odniósł się do uchwalonej dzień wcześniej przez Sejm nowelizacji ustawy, na mocy której od 2026 r. obniżona ma zostać składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Teraz nowela trafi do Senatu. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł.

Grozi nam prywatyzacja ochrony zdrowia?

– To głosowanie jest znaczące. Polsce grozi prywatyzacja ochrony zdrowia. Już w grudniu zeszłego roku rząd przyjął budżet, w którym brakuje 20 miliardów złotych na normalne funkcjonowanie szpitali. To budżet kryzysu, zaprogramowanej śmierci publicznej ochrony zdrowia – powiedział Zandberg.

Ta sytuacja – zdaniem lidera partii Razem – doprowadzi do tego, że tysiące osób nie doczekają się zabiegów medycznych, których potrzebują.

– Będą odwoływane operacje, kasowane programy lekowe, nie będzie rehabilitacji. Teraz do tego kryzysu większość sejmowa dorzuciła kolejną wyrwę i z funduszu zdrowia chce wyjąć kolejne miliardy złotych – powiedział.

Według Zandberga w Polsce nie ma już dobrze działającej publicznej ochrony zdrowia.

– Kolejki do lekarzy specjalistów są najdłuższe od kilkunastu lat, teraz będą rosnąć jeszcze szybciej. Nie wolno zgodzić się na prywatyzację ochrony zdrowia, bo to oznacza, że miliony ludzi stracą w Polsce prawo do tego, żeby się leczyć, że miliony ludzi, którzy nie będą mieli wystarczająco głębokich portfeli usłyszą od państwa: jak nie masz, to umrzyj –  powiedział.

Krytycznie do sejmowego głosowania odniósł się również przez NRL Łukasz Jankowski, apelując o większe nakłady na ochronę zdrowia.

Prywatny biznes zaciera ręce?

W opinii kandydata na prezydenta są tacy, którym te zmiany się podobają.

– Prywatne firmy medyczne zacierają ręce, bo wiedzą, że niedofinansowanie publicznej ochrony zdrowia oznacza, że oni zarobią więcej, że ich zyski pójdą w górę. Myślę, że właściciele firm medycznych myślą sobie teraz, że dobrze zainwestowali, dorzucając się niektórym politykom do ich eventów przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi – stwierdził.

Zapowiedział, że partia Razem zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę „bo jej przyjęcie oznacza zaprogramowaną klęskę ochrony zdrowia w Polsce”.

Według Zandberga lekarze pracujący w publicznych szpitalach powinni zarabiać bardzo dobrze. Ale, jak powiedział, „musimy skończyć z pozwoleniem na traktowanie publicznych szpitali jako żerowiska dla grupy niezbyt uczciwych lekarzy, którzy zatrudniają się w szpitalu na jedną piątą albo na jedną czwartą etatu głównie po to, żeby kierować pacjentów z publicznego szpitala do swojej prywatnej praktyki.

Trzeba wprowadzić prostą zasadę – albo lekarz pracuje w państwowym szpitalu albo ma prywatną praktykę – powiedział.

Polaki klincz wymaga przełomu 

Zandberg przypomniał, że mija 20 lat, odkąd Polską rządzą – na przemian – Jarosław Kaczyński i Donald Tusk.

– Musimy wyjść z tego klinczu, tej szarpaniny, którą dwóch facetów, którzy już dawno powinni być na politycznej emeryturze, funduje nam od 20 lat. Trzeba to przeciąć, bo to szkodzi Polsce. Dopóki oni nie odejdą, to Polska nie pójdzie do przodu – oświadczył.

Przeczytaj także: „Będzie projekt Lewicy ws. reformy systemu ochrony zdrowia?”„Zmiany w składce zdrowotnej? Tak, ale dla rolników”„A konfederaci nie chcieli niższych podatków...”„Głosowała za obniżką składki zdrowotnej – jak to wytłumaczyła?” i „Nie chce, ale musi”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.