Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zachodniopomorska sieć teleinformatyczna

Źródło: Marta Koblańska
Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 26.01.2014
 
 
Telemedycyna w województwie zachodniopomorskim to absolutny priorytet zarówno samorządu jak i szpitali. W nowym horyzoncie budżetowym na zadania związane z dalszym rozwojem telemedycyny w programie Interreg V przewidziano 15 mln euro. Udogodnienia konsekwentnie wprowadza Szpital Medicam w Gryficach, jeden z beneficjentów projektu telemedycznego w województwie. Na razie udało się połączyć siecią szpitale w Gryficach, Resku, Goleniowie, oraz zamiarem jest przyłączenie jeszcze Szpitala Chorób Płuc w Koszalinie.
Telemedycyna umożliwia łatwiejszy dostęp do kompetencji medycznych - mówi Jacek Pietryka, dyrektor Szpitala Medicam w Gryficach- Właśnie nie tyle do lekarza ile do kompetencji medycznych, bo kiedy tego lekarza na miejscu nie ma można szukać wskazówek oraz wspomagania decyzji w innym ośrodku. Jednocześnie niekoniecznie trzeba odsyłać doń chorego. Pacjent nie musi wreszcie osobiście stawiać się w szpitalu, kiedy w zasięgu jest technologia internetowa.


Uinternetowić
W Gryficach, które obecnie są najbardziej uinternetowionym miastem w Polsce, szpital dzięki sieci ma dostęp do biblioteki przypadków w projekcie Telemedycyna Wielkopolska, czyli do bazy, która gromadzi informacje o pacjentach urazowych oraz sposobie podejmowanego leczenia. Sam czas przesyłu plików obrazowych został zmniejszony do kilku minut już przy wykupieniu pojemności 312 MB wobec wcześniejszych około 30 minut. Przepustowość konieczna dla badań tomograficznych to 200 MB, mammograficznych - 80 MB, rezonansu magnetycznego - 130 MB.

Telemedycyna oznacza także możliwość zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta, którego zadaniem może być jedynie codzienne wciśnięcie guzika w urządzeniu telemedycznym. Dzięki internetowi można rejestrować się on line na wizytę u lekarza.

-Połączenie siecią umożliwia zdalne asystowanie przy operacji chirurgicznej, można zdalnie ocenić diagnostykę obrazową, można zdalnie szkolić lekarzy, którym także otwiera się możliwość w postaci zdalnego przyglądania się operacjom chirurgicznym -mówi Waldemar Szylar z firmy Teleoptics, partnera Sony -Obecne możliwości technologiczne pozwalają już na przesył dużych plików obrazowych. Można wyposażyć szpital w kamery, które przetworzą obraz.


Breneficjenci
W Gryficach z technologii najbardziej skorzystają oddziały neurochirurgiczny, urazowo-ortopedyczny. Szczególnie neurochirurgia jest postrzegana jako ten obszar, który w największym stopniu doświadczy przeskoku technologicznego, który z kolei umożliwi transmisję wykonywanych zabiegów, czy konsultację on line z innym ośrodkiem, kiedy stan zdrowia chorego nie pozwala na jego transport. Przed szpitalem w Gryficach jeszcze poprawa warunków leczenia udarów ( skrócenie czasu transportu pacjenta od chwili wystąpienia objawów do lekarza) oraz stworzenie oddziału kardiologicznego.

Możliwe staje się wkroczenie szpitalnego systemu informacyjnego do centralnego systemu informacji -mówi Anna Mieczkowska, wicemarszałek zachodniopomorska -Projekt oznacza efektywniejsze I skuteczniejsze wykorzystanie telemedycny w takich dzidzinach jak patomorfologia, kardiologia, teleradiologia, ale także możliwość odbywania konsyliów lekarskich, przesyłania danych pacjenta, który już nie musi miec przy sobie pliku dokumentów, a jego historia choroby może zostać przedyskutowana z ośrodkiem o wyższym poziomie referencyjności

Pełny tekst Marty Koblańskiej ukaże się w najbliższym numerze "Menedżera Zdrowia"
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe