Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka Bydgoszczy

Zmarł dr Zbigniew Pawłowicz

Udostępnij:
26 sierpnia zmarł wieloletni dyrektor Centrum Onkologii im. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, były senator i poseł dr Zbigniew Pawłowicz. Miał 80 lat.
Zbigniew Pawłowicz urodził się 22 września 1943 r. w Kamieniu Koszyrskim (obecnie Ukraina). Ukończył Wojskową Akademię Medyczną (WAM) w Łodzi. Miał specjalizację drugiego stopnia z chirurgii ogólnej, w 1973 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych.

Swoje życie zawodowe związał z Bydgoszczą
Karierę zawodową rozpoczął w 1967 r. jako asystent w WAM w Łodzi, później był lekarzem w jednostce wojskowej i ponownie pracował w WAM. W 1984 r. podjął pracę w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy na stanowisku ordynatora.

Przez 18 lat, począwszy od 1996 r., sprawował funkcję dyrektora Regionalnego Centrum Onkologii (po zmianie nazwy – Centrum Onkologii). Za jego czasów centrum stało się jednym z czołowych ośrodków onkologicznych w kraju.

Pozostawał wierny swoim przekonaniom i intuicji, która przez lata kierowania ośrodkiem go nie zawiodła. W swojej strategii działania konsekwentnie kierował się zasadą „Jesteśmy dla Ciebie”, koncentrując uwagę na potrzebach pacjenta. Jego innowacyjne podejście do choroby nowotworowej przejawiało się zarówno w działaniach skupionych na profilaktyce, jak i na technikach diagnozowania oraz leczenia nowotworu. Wzorując się na modelu ośrodków amerykańskich, stworzył w Bydgoszczy placówkę kompleksowego leczenia chorób nowotworowych.

Zasłużony dla miasta i szpitala
Dr Pawłowicz w 2003 r. doprowadził do otwarcia w centrum pierwszej w Polsce Pracowni Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Komputerowej z laboratorium radiofarmaceutyków, a 10 lat później – uruchomienia w Zakładzie Medycyny Nuklearnej hybrydy PET/MR. Utworzył też Zakład Profilaktyki Zdrowia, a także filę Centrum we Włocławku.

Z jego inicjatywy w kompleksie centrum powstał Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu – PARiS, który stał się miejscem nie tylko rehabilitacji pacjentów obciążonych chorobą nowotworową, ale również treningów niepełnosprawnych sportowców.

W latach 2007-2011 był senatorem z Platformy Obywatelskiej, a w latach 2015-2019 – posłem z PO, a także radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

W 2005 r. został oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2007 r. otrzymał Laur Andrzeja Szwalbego, a w 2013 r. mieszkańcy Bydgoszczy wybrali go Bydgoszczaninem Roku. W 2014 r. dr Pawłowicz, w wyniku decyzji kapituły, odsłonił odlew swego podpisu w Bydgoskiej Alei Gwiazd.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.