123RF

Zmiana myślenia o HIV powinna zaczynać się w szkole

Udostępnij:
Czy kiedykolwiek interesowałaś/interesowałeś się tematyką HIV/AIDS? Zaledwie 34 proc. dorosłych i 21 proc. warszawskiej młodzieży odpowiada na to pytanie twierdząco.
Aż 79 proc. dorosłych warszawiaków nigdy nie wykonywało testu w kierunku wirusa HIV, a jedynie 9 proc. poddało się testowi ze względu na ryzykowną sytuację, w jakiej się znaleźli.

– Rozumiemy, że HIV przenosi się drogą kontaktów seksualnych, ale nie zaliczamy siebie do grupy, która mogłaby być zagrożona tą chorobą. To nie ułatwia zmniejszenia liczby zachorowań. Tymczasem głównym elementem, który pomógłby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, jest świadomość społeczna, za którą idzie testowanie – mówi prof. Justyna Kowalska z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych WUM.

– Zmiana myślenia o HIV/AIDS powinna zaczynać się już w szkole. Młodzież z reguły najwięcej informacji dotyczących seksualności czerpie z internetu – z kanału YouTube, od blogerów i influencerów. Dobrze wiemy, że nie jest to odpowiednie źródło informacji, często pokazuje obraz wypaczony. W Polsce o sferze intymnej albo się nie mówi, albo się z niej żartuje. Nie jest tematem podejmowanym przy imieninowym stole, w przeciwieństwie do raka jelita grubego czy kolonoskopii. Seksualność i choroby z nią związane to nadal kulturowe tabu. Dlatego my, lekarze, mamy utrudnione zadanie. Wciąż największym problemem jest późne rozpoznanie choroby. Po pierwsze, oznacza, że osoba nieświadoma swojego zakażenia może być źródłem infekcji dla innych. Po drugie, pacjent trafia do nas z tak zaawansowanym niedoborem odporności, że nie jesteśmy w stanie go uratować. Zgony po pół roku, czyli następujące bardzo szybko, notowane są jeszcze w przypadku zaawansowanych nowotworów. To porównanie mówi samo za siebie. W rozmowach z kolegami, w gronach eksperckich, doszliśmy do wniosku, że dzieje się tak, bo nadal niedostatecznie szeroko oferuje się testowanie w kierunku HIV – wyjaśnia ekspertka.

Wywiad z prof. Justyną Kowalską z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opublikowano w Miesięczniku Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Puls” 9/2023 – rozmowę można przeczytać też stronie internetowej: www.izba-lekarska.pl/numer/numer-9-2023/profilaktyka-hiv.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.