NEUROLOGIA
Bóle głowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Podpotyliczne iniekcje sterydów w klasterowych bólach głowy

Udostępnij:
Podpotylicznie wstrzyknięcia sterydów mogą być wykorzystywane w prewecji klasterowych bólów głowy. Skuteczność tej metody nie została jednak jak do tej pory wystarczająco dokładnie określona w badaniach klinicznych. Celem badania była ocena skuteczności i bezpieczeństwa powtarzanych podpotylicznych iniekcji kortiwazolu względem placebo w terapii uzupełniającej u pacjentów doświadczających częstych napadów klasterowego bólu głowy.
To kontrolowane placebo, randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą zostało przeprowadzone w Paryżu (Emergency Headache Centre). Pacjenci byli losowo przydzielani do grup otrzymujących w odstępach 48-72 godzin 3.75 mg kortiwazolu lub placebo w iniekcji podpotylicznej. Było to działanie uzupełniające u pacjentów leczonych werapamilem z powodu epizodycznego klasterowego bólu głowy, a u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego klasterowego bólu głowy stanowiło ono profilaktykę. Lekarze wykonujący wstrzyknięcia byli świadomi podawania sterydu lub placebo, natomiast zarówno pacjenci, jak i lekarze oceniający nie otrzymywali informacji dotyczących przynależności pacjenta do danej grupy. Główny punkt końcowy stanowiło zmniejszenie liczby napadów do średnio 2 dziennie w okresie 72 godzin oraz w ciągu 2-4 dni od ostatniej iniekcji.
Między listopadem 2008 r. a lipcem 2009 r. w badanie zostało włączonych 43 pacjentów (15 z przewlekłym i 28 z epizodycznym klaterowym bólem głowy). 20 spośród 21 pacjentów, którzy otrzymali kortiwazol miało najwyżej średnio 2 napady dziennie w porównaniu do 12 z 22 pacjentów grupy kontrolnej (iloraz szans 14.5, p=0.012). Pacjenci, którzy otrzymali kortiwazol doświadczali także mniejszej liczby napadów w okresie pierwszych 15 dni od rozpoczęcia interwencji (średnio 10.6) w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej (średnio 30.3; średnia różnica 19.7, p=0.004). Nie odnotowano poważnych działań niepożądanych. U 32 (74%) chorych (18 z 21 w grupie leczonej kortiwazolem oraz 14 z 22 w grupie kontrolnej; p=0.162) wystąpiły inne działania niepożądane, najczęściej ból w miejscu iniekcji oraz ból głowy inny niż klasterowy.
Podpotyliczne wstrzyknięcia kortiwazolu mogą szybko znosić napady klasterowego bólu głowy u pacjentów często doświadczających napadów, niezależnie od przebiegu choroby (epizodycznego, przewlekłego). Bezpieczeństwo i tolerancja leczenia muszą zostać ocenione w większych badaniach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.