NEUROLOGIA
Schizofrenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Poziom empatii u osób z pierwszym epizodem psychozy

Udostępnij:
Empatia jest pojęciem wielowymiarowym zawierającym w sobie składowe funkcji emocjonalnych i poznawczych. Najprostsza definicja empatii to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna) oraz umiejętność przyjęcia sposobu myślenia oraz spojrzenia z perspektywy innych osób na rzeczywistość (empatia poznawcza). Empatia jest podstawową cechą umożliwiającą prawidłową komunikację na płaszczyźnie interpersonalnej jak i ogólnospołecznej Wysoki poziom empatii może mieć hamujący wpływ na pojawianie się zachowań agresywnych.
Jak dotąd przeprowadzono nieliczne badania oceniające poziom empatii u osób z rozpoznaniem pierwszego epizodu schizofrenii. Pytanie, czy poszczególne składowe empatii – (emocjonalna i poznawcza) są zaburzone już na początku wystąpienia psychozy lub/i w okresie prodromalnym, czy też ulegają zaburzeniu w późniejszym czasie nadal pozostaje otwarte.
Badacze Achim i wsp. przeprowadzili badanie oceniające poziom empatii u osób z pierwszym epizodem psychozy. W badaniu wzięło udział 31 pacjentów z rozpoznaniem psychozy zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami diagnostycznymi oraz 31 osób z grupy kontrolnej. Dodatkowo na podstawie danych z metaanaliz stworzono grupę porównawczą wśród osób z rozpoznaniem schizofrenii o chronicznym przebiegu. Do oceny poziomu empatii użyto skali IRI (ang. Interpersonal Reactivity Index). Wyniki analiz wykazały, iż grupa kontrolna nie różniła się istotnie od osób z pierwszym epizodem psychozy w zakresie wartości uzyskanych w skali IRI. Jednakże wykazano iż pacjenci z pierwszym epizodem choroby mają mniejsze odchylenia w zakresie składowej poznawczej empatii w porównaniu do osób z przewlekłym przebiegiem schizofrenii. Wykazano również silną negatywną korelację pomiędzy poziomem empatii a klinicznymi objawami lęku (mierzonymi skalą Liebowitz’a). Niniejsze badanie stanowi kolejny głos w dyskusji na temat koncepcji teorii umysłu (ang. Theory of mind) w schizofrenii.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Social anxiety disorder in first-episode psychosis: incidence, phenomenology and relationship with paranoia. Michail M, Birchwood M. Br J Psychiatry. 2009 Sep; 195(3):234-41.
2. Self-reported empathic abilities in schizophrenia. Schizophr Res. 2007
3. Dissociation of cognitive from affective components of theory of mind in schizophrenia.
Shamay-Tsoory SG, Shur S, Barcai-Goodman L, Medlovich S, Harari H, Levkovitz Y. Psychiatry Res. 2007 Jan 15; 149(1-3):11-20
4. Cognition, schizophrenia and the effect of antipsychotics. Stip E. Encephale. 2006 May-Jun; 32(3 Pt 1):341-50.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.