NEUROLOGIA
Padaczka
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Progesteron skuteczny w podgrupie pacjentek z padaczką z napadami częściowymi

Udostępnij:
Wieloośrodkowe badanie III fazy cyklicznego stosowania progesteronu u pacjentek z padaczką z napadami częściowymi nie wykazało jego skuteczności w tym zastosowaniu. Zidentyfikowano jednak podgrupę chorych, które dzięki tej terapii mogą odnieść istotną korzyść kliniczną.
Herzog i wsp. przeprowadzili randomizowane, kontrolowane placebo badanie III fazy, które miało wyjaśnić, czy uzupełniająca cykliczna terapia naturalnym progesteronem może być skuteczna w leczeniu padaczki z napadami częściowymi u kobiet. W badaniu wzięło udział 294 pacjentek, z których 196 przydzielono do grupy otrzymującej progesteron, a pozostałe do grupy kontrolnej. Zebrane dane wykazały, że wśród kobiet, u których napady padaczkowe zdarzały się częściej w okresie okołomiesiączkowym, 57% odpowiedziało na leczenie progesteronem i 20% na placebo. W tej grupie pacjentek spadek częstości napadów związany ze stosowaniem progesteronu wyniósł 71% (w porównaniu z 26% dla placebo). Ogólna analiza, w której nie brano pod uwagę fazy cyklu, pozwoliła autorom stwierdzić, że progesteron nie jest skuteczny u kobiet z padaczką z napadami częściowymi, z wyjątkiem wspomnianej podgrupy pacjentek, w której może on przynieść istotną korzyść kliniczną. Badanie stanowi kontynuację prac Andrew Herzog nad padaczką związaną z cyklem miesiączkowym, które trwają od ponad 25 lat [1,2,3].

1. Herzog AG. Intermittent progesterone therapy and frequency of complex partial seizures in women with menstrual disorders. Neurology 1986;36:1607-1610.
2. Herzog AG. Progesterone therapy in women with complex partial and secondary generalized seizures. Neurology 1995;45:1660-1662.
3. Herzog AG. Progesterone therapy in women with epilepsy: A 3-year follow-up. Neurology 1999; 52(9): 1917-1918
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.