NEUROLOGIA
Choroba afektywna dwubiegunowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko występowania nieprawidłowości w ciąży i u noworodków pacjentek z rozpoznaniem choroby afektywnej dwubiegunowej

Udostępnij:
Celem badania przeprowadzonego przez Boden i wsp. było porównanie występowania ry-zyka negatywnych zdarzeń w ciąży oraz nieprawidłowości u noworodków kobiet z rozpoznaniem choroby dwubiegunowej, które pobierały w czasie ciąży leki normotymiczne oraz w grupie kobiet które nie otrzymywały leczenia podczas ciąży.
W badaniu analizowano 332 137 kobiet, które miały ostatnią miesiączkę po 1 lipca 2005 r. i urodziły dziecko do końca dnia 31 grudnia 2009 r. Z grupy tej wyłoniono pacjentki, które miały postawione rozpoznanie choroby dwubiegunowej i następnie w zależności od tego czy brały one leki normotymiczne podzielono je odpowiednio na dwie podgrupy: a) grupę osób otrzymujących w ciąży leki (n=320) i b) grupę osób nie leczonych farmakologicznie (n=554). Obydwie grupy były porównywane z grupą kontrolną kobiet które nie były leczone i nie miały rozpoznania choroby dwubiegunowej (n=331 263). Wyniki wykazały, iż w grupie pacjentek nieleczonych farmakolo-gicznie 30,9% (n = 171) miało: poród indukowany lub wykonane planowane cięcie cesarskie. W podgrupie pacjentek leczonych lekami normotymicznymi wskaźnik ten wynosił 37,5% (n = 120) oraz 20,7% (n = 68 533) w grupie kontrolnej osób bez rozpoznania choroby afektywnej dwubiegu-nowej. Ryzyko przedwczesnego porodu w obydwu grupach pacjentek z BP (leczonych i nieleczo-nych) było zwiększone o 50%. W grupie osób nieleczonych lekami normotymicznymi 3,9% (n = 542) noworodków miało stwierdzone małogłowie w porównaniu z 2,3% dzieci (324 844) kobiet bez stwierdzonej choroby afektywnej dwubiegunowej i odpowiednio 3,3% (n = 311) dzieci kobiet le-czonych farmakologicznie. Podobne trendy zostały zaobserwowane w analizie ryzyka urodzenia dzieci za małych dla odpowiedniego wieku ciążowego (mniejsza waga i długość). Wśród niemowląt nieleczonych kobiet, 4,3% (n = 24) miało stwierdzoną hipoglikemię, w porównaniu do 2,5% (n = 8302) dzieci kobiet bez choroby afektywnej dwubiegunowej i 3,4% (n = 11) noworodków leczo-nych kobiet z BP.
Wyniki prezentowanych badań nie wykazują istotnych różnic pomiędzy przebiegiem ciąży i wystę-powaniem nieprawidłowości u noworodków pacjentek z BP leczonych i nieleczonych farmakolo-gicznie. Natomiast badacze podkreślili, iż występowanie choroby afektywnej dwubiegunowej u kobiet w ciąży było związane ze istnieniem zwiększonego ryzyka wystąpienia niepożądanych zda-rzeń w ciąży w porównaniu do grupy kontrolnej.

Bibliografia dla zainteresowanych
1. Antipsychotics during pregnancy: relation to fetal and maternal metabolic effects. Arch Gen Psychiatry. 2012
2. Final Report on Carcinogens Background Document for Formaldehyde. Rep Carcinog Backgr Doc. 2010
3. Risks associated with selective serotonin reuptake inhibitors in pregnancy. Obstet Gynecol. 2005
4. Caesarean section versus vaginal delivery for preterm birth in singletons. Cochrane Database Syst Rev. 2012
5. Antipsychotics in bipolar disorders. Encephale. 2004
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.