NEUROLOGIA
Choroba Alzheimera
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Semagakestat nieskuteczny w chorobie Alzheimera

Udostępnij:
Doody i współpracownicy przeprowadzili randomizowane, kontrolowane placebo badanie skuteczności semagakestatu w chorobie Alzheimera. Wykazali, że nowy lek nie był skuteczny, a przyjmujący go pacjenci byli narażeni na większe ryzyko nowotworów skóry.
Na łamach New England Journal of Medicine ukazał się artykuł podsumowujący kontrolowane placebo, randomizowane badanie kliniczne semagakestatu, inhibitora gamma-sekratazy, w chorobie Alzheimera. Gamma-sekretaza jest białkiem o funkcji proteazy, działającym względem innych białek błonowych, w tym prekursorowego białka amyloidu. W eksperymencie wzięło udział 1 537 pacjentów z chorobą Alzheimera. W trzech grupach osobom tym podawano: 100 mg lub 140 mg semagakestatu, a także placebo. W ocenie skutków leczenia wykorzystano skale ADAS-cog (Alzheimer's Disease Assessment Scale for cognition) oraz ADCS-ADL (Alzheimer's Disease Cooperative Study - Activities of Daily Living). Badanie zostało przerwane przez komitet nadzorujący bezpieczeństwo uczestniczących w nim pacjentów. Stwierdzono, że pacjenci z grup badanych uzyskiwali gorsze wyniki w skali ADCS-ADL. Byli również narażeni na nowotwory, zakażenia skóry i większą utratę masy ciała. Związane ze stosowaniem semagakestatu zaburzenia obejmowały również spadek stężenia immunoglobulin i limfocytów. Wcześniej, w badaniach klinicznych I i II fazy, stwierdzano trzykrotny wzrost stężenia beta-amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowym po podaniu semagakestatu. Od czasu wypróbowania szczepionki przeciwko beta-amyloidowi (AN1792) istnieją także wątpliwości co do zasadności koncepcji projektowania leków mających działać poprzez eliminację beta-amyloidu [1].

[1] Holmes C, Boche D, Wilkinson D i wsp. Long-term effects of Aβ42 immunisation in Alzheimer's disease: follow-up of a randomised, placebo-controlled phase I trial. Lancet 2008 372(9634):216-233.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.