NEUROLOGIA
Padaczka
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zonisamid jest skuteczny w monoterapii padaczki z napadami częściowymi

Udostępnij:
Randomizowane badanie trzeciej fazy z podwójnie ślepą próbą wykazało, że zonisamid, lek stosowany do tej pory głównie w leczeniu uzupełniającym padaczki z napadami częściowymi, jest w monoterapii równie skuteczny, jak karbamazepina.
Zonisamid jest lekiem przeciwpadaczkowym stosowanym w leczeniu uzupełniającym padaczki z napadami częściowymi [1]. Przypuszcza się, że mechanizm działania może być związany z aktywnością inhibitora anhydrazy węglanowej, blokowaniem zależnych od napięcia kanałów sodowych, zmniejszaniem stężenia glutaminianu i wzrostem aktywności GABA-ergicznej. Zonisamid bywa stosowany w leczeniu choroby Parkinsona [3], bólu neuropatycznego i choroby afektywnej dwubiegunowej. Długi okres półtrwania sprawia, że zonisamid może być podawany w jednej dawce dziennie [2]. Baulac i wsp. przeprowadzili randomizowane badanie trzeciej fazy z podwójnie ślepą próbą, w którym porównali bezpieczeństwo i skuteczność zonisamidu i karbamazepiny w formie o przedłużonym uwalnianiu w monoterapii nowo zdiagnozowanej padaczki częściowej. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, w których otrzymywali stopniowo wzrastające, a następnie indywidualnie dostosowywane dawki zonisamidu (200-500 mg dziennie) lub karbamazepiny (400-1200 mg dziennie w dwóch dawkach). Ostatnia faza badania, w której dawki były dobierane indywidualnie, trwała od 26 do 78 tygodni. Ocena skuteczności leków została przeprowadzona w oparciu o dane uzyskane w 26. tygodniu tego okresu. W tym czasie od napadów padaczkowych wolnych było 79.4% pacjentów przyjmujących zonisamid i 83.7% leczonych karbamazepiną. Częstość występowania działań niepożądanych w obu grupach była podobna i wyniosła ok. 60%. Autorzy publikacji wyrazili przekonanie, że zonisamid był w omawianym zastosowaniu tak samo skuteczny, jak karbamazepina, wobec czego może służyć monoterapii nowo rozpoznanej padaczki częściowej.

1. Hasegawa H. Utilization of zonisamide in patients with chronic pain or epilepsy refractory to other treatments: a retrospective, open label, uncontrolled study in a VA hospital. Curr Med Res Opin 2004; 20(5):577-80.
2. Leppik IE. Zonisamide: chemistry, mechanism of action, and pharmacokinetics. Seizure 2004; 13 Suppl 1:S5-9.
3. Murata M, Horiuchi E, Kanazawa I. Zonisamide has beneficial effects on Parkinson's disease patients. Neurosci Res 2001; 41(4):397-9.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.