Zwiększone ryzyko wcześniejszego zgonu u mężczyzn z zespołem niespokojnych nóg
Autor: Marzena Jaskot
Data: 08.07.2013
Źródło: Li Y, Winkelman JW, Malhotra A i wsp. Prospective study of restless legs syndrome and mortality among men. Neurology 2013; 81(1):52-59.
W grupie 18 425 mężczyzn obserwowanych przez 8 lat wykazano, że odsetek zgonów wśród pacjentów z zespołem niespokojnych nóg był o 30% wyższy niż w reszcie populacji. U pacjentów z zespołem niespokojnych nóg bez współistniejących chorób przewlekłych śmiertelność była wyższa o 92%.
Li i wsp. przeprowadzili badanie prospektywne, którego celem było określenie względem populacji ogólnej śmiertelności w grupie mężczyzn z zespołem niespokojnych nóg. Analizowane dane dotyczyły 18 425 mężczyzn biorących udział w badaniu HPFS (Health Professionals Follow-up Study). Nie było wśród nich chorych z zapaleniami stawów, cukrzycą ani niewydolnością nerek. Długość okresu obserwacyjnego wyniosła 8 lat. W tym czasie zmarło 2 765 osób z badanej grupy. Wykazano, że wśród pacjentów z zespołem niespokojnych nóg odsetek zgonów był o 39% wyższy (p < 0.0001). Po uwzględnieniu kilku czynników zakłócających autorzy obliczyli, że wzrost ryzyka wynosił 30%. Jednak po wykluczeniu chorób przewlekłych, w tym nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych, obliczony wzrost ryzyka zgonu był równy 92% (p = 0.04). Nie stwierdzono związków między zespołem niespokojnych nóg oraz śmiertelnością a wiekiem, dietą, paleniem, brakiem aktywności fizycznej i niektórymi innymi czynnikami. Z tego względu autorzy stwierdzili, że zaobserwowane podwyższone ryzyko wcześniejszego zgonu u mężczyzn z zespołem niespokojnych nóg było niezależne od znanych czynników mogących mieć znaczenie w tym kontekście. Wśród zmarłych mężczyzn z zespołem niespokojnych nóg wykazano natomiast większą częstość występowania chorób układu oddechowego, dokrewnego i immunologicznego oraz zaburzenia metaboliczne. Dzięki wynikom badania łatwiejsze będzie prowadzenie dalszych poszukiwań przyczyn zwiększonej śmiertelności w zespole niespokojnych nóg u mężczyzn.