
19 lat w remisji dzięki CAR-T
Tagi: | CAR-T, guzy lite, nerwiak zarodkowy |
Pacjentka z nerwiakiem zarodkowym, leczona w 2006 r. komórkami CAR-T, znajduje się od 19 lat w remisji bez żadnych objawów choroby. Jest to najdłużej trwająca remisja po zastosowaniu tego typu leczenia. Daje ogromne nadzieje, że terapia ta jest skuteczna nie tylko w leczeniu nowotworów krwi, ale także guzów litych – poinformowało pismo „Nature”.
Pismo „Nature” opisało historię kobiety, która jako czteroletnia dziewczynka trafiła do Texas Children's Hospital w Houston z diagnozą nerwiaka zarodkowego. Standardowe leczenie nie było w stanie powstrzymać choroby, doszło do powstania przerzutów do kości. Rokowania były złe. Lekarze zdecydowali się wówczas na zastosowanie eksperymentalnej terapii CAR-T. Efekt leczenia przerósł oczekiwania, bo pacjentka nie tylko pokonała raka, ale po 19 latach od terapii nadal cieszy się dobrym zdrowiem i jest matką dwojga dzieci.
W ciągu kilku lat, które upłynęły od leczenia dziewczynki w 2006 roku, limfocyty CAR-T przyniosły oszałamiające wyniki w przypadku niektórych nowotworów krwi, takich jak białaczka. Od 2017 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła siedem terapii komórkami CAR-T, a niektórzy pierwsi biorcy są w remisji od ponad dekady.
– Naukowcy mieli jednak trudności z powtórzeniem tego sukcesu w przypadku guzów litych, takich jak te spowodowane przez nerwiaka zarodkowego, raka komórek nerwowych, który jest zwykle diagnozowany u małych dzieci. To sprawia, że najnowsze wyniki są szczególnie dobrą wiadomością. Zamierzamy odblokować limfocyty CAR-T dla osób z guzami litymi – mówi Sneha Ramakrishna, onkolog dziecięcy i badacz raka ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii.