Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych powstało w ŚCO

Udostępnij:
Na utworzenie jednostki Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach otrzymało z Agencji Badań Medycznych prawie 7 mln złotych. Obecnie placówka prowadzi około 30 badań klinicznych, m.in. raka jamy ustnej i nowotworów hematologicznych.
Prezes Agencji Badań Medycznych dr Radosław Sierpiński podkreślił, że powstanie Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jest naturalnym dopełnieniem działalności Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii, które pojawią się w refundacji za kilka, kilkanaście lat. To wielka szansa dla centrum i pacjentów. Finansowanie takich przedsięwzięć sprawia, że w sposób nieprawdopodobny podnosi się jakość terapii. Dołączają państwo do pewnej elitarnej sieci ośrodków, które zlokalizowane są w najlepszych centrach badawczych w Polsce – powiedział prezes ABM podczas uroczystego otwarcia centrum, 26 października.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii profesor Stanisław Góźdź zaznaczył, że dzięki powstaniu OCWBK naukowcy z jego lecznicy będą mieli szanse prowadzić własne badania kliniczne. – Dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych nasze marzenia się spełniają. W działalności ŚCO brakowało Centrum Wsparcia Badań Klinicznych z prawdziwego zdarzenia. Ma ono służyć naszym pacjentom, otwierając im nowe możliwości leczenia – zaznaczył.

Obecnie ŚCO prowadzi około 30 badań klinicznych: raka jamy ustnej, nowotworów hematologicznych (zespół mielodysplastyczny, przewlekła białaczka mielomonocytowa, ostra białaczka szpikowa, szpiczak mnogi), a także nowotworów piersi, jajnika, macicy, gruczołu krokowego i raka rdzeniastego tarczycy. Korzysta z nich mniej więcej 100 pacjentów.

Utworzenie centrum ma doprowadzić do zwiększenia liczby prowadzonych badań klinicznych i do zwiększenia dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych. ŚCO otrzymało na ten cel z ABM ponad 6,7 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na doposażenie i adaptację pomieszczeń na potrzeby nowej placówki.

W ramach projektu w ŚCO zostały przygotowane m.in. pomieszczenia do realizacji ambulatoryjnych wizyt pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych. Centrum ma umożliwić badaczom skupienie się na opiece nad pacjentem, a cała administracja, zarządzanie, planowanie, rozliczanie badania będą należały do nowej jednostki.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2029 r. w Polsce ma powstać osiem takich placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój centrów wsparcia badań klinicznych funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.