Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Chemioterapia nie poprawia wyników leczenia wczesnego raka piersi u kobiet po menopauzie

Udostępnij:
W „The New England Journal of Medicine” opublikowano wyniki badania RxPONDER potwierdzające niedawne doniesienia, według których osoby chore na wczesnego raka piersi niskiego ryzyka w wieku pomenopauzalnym można bezpiecznie leczyć bez chemioterapii.
W badaniu wzięło udział 5018 chorych na hormonozależnego, HER2-ujemnego raka piersi, z przerzutami do 1–3 pachowych węzłów chłonnych. Przydzielano je losowo do grupy otrzymującej wyłączną hormonoterapię lub chemioterapię, a następnie hormonoterapię.

Po ponad pięciu latach obserwacji nie stwierdzono różnic w czasie wolnym od choroby (disease free survival – DFS) pomiędzy badanymi grupami. Z kolei kobiety przed menopauzą odnosiły istotną korzyść z chemioterapii – DFS 89% w grupie wyłącznej hormonoterapii oraz 93,9% w grupie łączonej terapii (p = 0,002). W podgrupie tej chemioterapia zmniejszyła również ryzyko przerzutów odległych (p = 0,009).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.