Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Created by Senivpetro - Freepik.com

Choroby przyzębia zwiększają ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów

Źródło: Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention/Eurekalert/AW
Autor: Alicja Wesołowska |Data: 02.08.2017
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Wiadomo było, ze zwiększają one ryzyko raka piersi, jamy ustnej i przełyku. Ale z badania opublikowanego właśnie w Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wynika, że choroby przyzębia zwiększają również ryzyko innych typów nowotworów, i to aż o 14 procent.
W prospektywnym badaniu kohortowym wzięło udział 65 869 kobiet w wieku od 54 do 86 lat. Wszystkie w kwestionariuszach wypełnianych w latach 1999-2003 oświadczyły, że przebyły choroby przyzębia. Naukowcy monitorowali wszystkie przypadki wystąpienia nowotworów aż do 2013 roku, średni czas obserwowania uczestniczek wynosił 8,32 lat. W tym czasie badacze odnotowali 7 149 przypadków nowotworów.

Badanie wykazało, że historia chorób przyzębia łączy się z o 14 proc. wyższym ryzykiem jakiegokolwiek nowotworu. Najsilniejszą korelację odnotowano w przypadku raka przełyku – był trzy razy bardziej prawdopodobny u kobiet, które miały choroby przyzębia, niż u kobiet, które ich nie miały.

Zwiększone ryzyko wystąpienia odnotowano również dla raka płuc, pęcherzyka żółciowego, czerniaka i raka piersi.

Naukowcy zauważyli, że ryzyko pewnych typów nowotworów – jak rak piersi, płuca i pęcherzyka żółciowego – wzrasta, jeśli pacjentka zarówno przebyła choroby przyzębia, jak i paliła papierosy. Z kolei ryzyko czerniaka było wyższe nawet u kobiet, które nigdy nie paliły.

Zdaniem prof. Jean Wactawski-Wende, głównej autorki badania, jednym z możliwych wytłumaczeń tych korelacji jest założenie, że patogeny z jamy ustnej mogą – za pośrednictwem śliny czy płytki nazębnej – trafiać przez uszkodzone tkanki do krwiobiegu, docierać do innych miejsc w organizmie i przyczyniać się do kancerogenezy.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe