ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dodanie docetakselu do chemioterapii indukcyjnej poprawia rokowania u chorych na raka krtani

Udostępnij:
Wieloośrodkowe, randomizowane badania kliniczne wykazały, że u chorych na raka krtani dodanie docetakselu do chemioterapii indukcyjnej z cisplatyną i fluorouracylem znacząco poprawia odsetek chorych, u których udało się zachować krtań podczas zabiegu operacyjnego. Wyniki badania zaprezentowane zostały 1 czerwca podczas kongresu American Society of Clinical Oncology's (ASCO) w Chicago.
W badaniu nazwanym GORTEC-2000-01, 213 chorych z nieleczonym, inwazyjnym rakiem płaskonabłonkowym krtani lub dolnej części krtani w stopniu zaawansowania III lub IV zostało losowo przydzielonych do ramienia otrzymującego cisplatynę (P) i 5-fluorouracyl (F) z lub bez docetakselu (T), z następową radioterapią u osób, które odpowiedziały na leczenie.

Według danych przedstawionych przez badaczy w abstrakcie, odsetek chorych, u których udało się zachować krtań w 5 i 10 roku wynosił odpowiednio 74% i 70,3% u chorych otrzymujących wszystkie trzy leki oraz 58,1% vs 46,5% w ramieniu leczonym cisplatyną i fluorouracylem.

Odsetek 5-cio i 10-cio letnich przeżyć wolnych od dysfunkcji krtani (larynx dysfunction-free survival) wynosiły odpowiednio 67,2% i 63,7% dla ramienia trójlekowego oraz 46,5% i 37,2% dla ramienia dwulekowego. Nie wykazano różnic w zakresie przeżycia całkowitego w obu grupach, w zakresie czasu wolnego od choroby jak również kontroli miejscowej choroby. Jednakże odsetek późnych toksyczności 3. i 4. stopnia był niższy w ramieniu otrzymującym cisplatynę, fluorouracyl i docetaksel (9,3% vs17,1%, p=0,038). Toksyczność w ramieniu trójlekowym była mniejsza, ponieważ dodanie docetakselu pozwoliło badaczom obniżyć dawki pozostałych dwóch leków. Badanie wykazało poprawę w zakresie TPF, jak również w zakresie poprawy funkcjonowania i jakości życia poprzez redukcje ryzyka konieczności przeprowadzenia okaleczającego zabiegu chirurgicznego.

Inne sposoby leczenia raka krtani obejmują radioterapię i chemioterapię stosowaną jednoczasowo. Nowe badania wykazują także istotną rolę leczenia celowanego oraz obiecujące wyniki immunoterapii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.