Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

EADV 2022: Ponad 7 mln Europejczyków choruje na raka skóry

Źródło: Katarzyna Czechowicz/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.05.2022
 
 
Tagi: EADV, rak skóry
1,71 proc. dorosłej populacji Europy ma raka skóry, co oznacza, że ok. 7, 3 mln mieszkańców naszego kontynentu cierpi na tę chorobę - wynika z najnowszego badania sondażowego Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) przedstawionego na wiosennym sympozjum tej organizacji w Lublanie (Słowenia).
Statystyki są tak wysokie, mimo że raki skóry są jednymi z najłatwiejszych do uniknięcia nowotworów, ponieważ większość z nich jest spowodowana uszkodzeniami wywołanymi przez promienie UV, przed którymi skutecznie możemy się chronić.

Dane zebrane w czasie omawianego badania pokazały, że głównym powodem konsultacji pacjentów z dermatologiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy była kontrola pieprzyka lub badanie przesiewowe w kierunku raka skóry.

Jak podkreślają członkowie EADV, wyniki badania „Obciążenia chorobami skóry” przeprowadzonego wśród 44 689 dorosłych z 27 krajów wskazują na pilną potrzebę poszerzenia działań edukacyjnych na temat raka skóry w całej Europie, aby pomóc populacji w dokonywaniu bezpieczniejszych wyborów dotyczących zdrowia skóry.

Wśród wszystkich ankietowanych osób 0,6 proc. zgłosiło diagnozę czerniaka - najbardziej śmiertelnej postaci raka skóry. Za to najbardziej rozpowszechnionymi nowotworami z tej grupy okazały się raki keratynocytowe, obejmujące raki podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe. Nie dość, że już są najpowszechniejsze, to częstość ich występowania stale rośnie; do 2040 roku ma wzrosnąć o ponad 40 proc.

– Takie wyniki jasno pokazują, że należy podjąć szybkie działania w celu zapobiegania rakowi skóry, który wcześniej wykryty ma bardzo dobre rokowania, lecz nadal jest postrzegany przez ludzi jako stan poważny i zagrażający życiu. Rak skóry należy do tych 40 proc. nowotworów, którym można zapobiegać, a ich częstość występowania moglibyśmy znacznie zmniejszyć, gdybyśmy zapewnili społeczeństwu bardziej spójną i powszechną edukację – mówi prof. Marie-Aleth Richard ze Szpitala Uniwersyteckiego w La Timone w Marsylii, członkini zarządu EADV.

Prawie połowa ankietowanych osób (46,6 proc.), które zgłosiły, że mają nowotwór skóry, stwierdziła, że czuje się „umiarkowanie lub skrajnie niespokojna i przygnębiona”, przy czym główną przyczyną tych stanów psychicznych były lęk przed bliznami pooperacyjnymi, śmiercią i przerzutami.

Także niemal połowa pacjentów twierdziła, że nowotwór ma zdecydowanie negatywny wpływ na ich życie osobiste, a prawie trzech na pięciu - że negatywnie wpływa również na życie zawodowe. 22,6 proc. z powodu choroby nie dostało posady, o którą się starało, a 31,3 proc. zmuszonych było odrzucić atrakcyjną ofertę zawodową.

Niemal 50 proc. ankietowanych za najlepszych ekspertów w dziedzinie raka skóry uważa lekarzy dermatologów. Jednocześnie 52,7 proc. stwierdziło, że większe zaufanie niż do lekarzy rodzinnych ma do profesjonalistów zajmujących się chorobami skóry. – Pokazuje to ważną rolę dermatologów nie tylko w diagnostyce i leczeniu nowotworów skóry, ale też w edukowaniu o tego typu chorobach – mówi prof. Richard.

Specjalizacja lekarza, który zdiagnozował raka skóry u ankietowanych, była bardzo różna w zależności od kraju. Największy odsetek pacjentów, którzy przy pierwszych objawach zgłosili się właśnie do dermatologa, co ostatecznie zaowocowało diagnozą, stwierdzono we Włoszech (53 proc.), Francji (47 proc.) i Hiszpanii (44 proc.), a najniższy w Wielkiej Brytanii (11,9 proc.) oraz Polsce (13,5 proc.).

– Jako uznani eksperci w zakresie leczenia raka skóry dermatolodzy powinni odgrywać główną rolę w strategiach walki z rakiem oraz w edukacji społeczeństwa, mediów i decydentów na temat chorób skóry, w tym raka. Strategie te powinny być skupione na podkreślaniu znaczenia ochrony skóry wśród dzieci i nastolatków w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju raka w późniejszym życiu, promowaniu środków chroniących przed promieniowaniem UV wśród pracowników wykonujących obowiązki zawodowe na zewnątrz oraz wprowadzeniu regulacji dotyczących łóżek opalających jako urządzeń medycznych, a nie produktów konsumenckich – podkreśla prof. Alexander Stratigos, prezes EADV.

Specjaliści apelują o usprawnienie systemu rejestracji przypadków raka skóry w całej Europie, co pomoże lepiej identyfikować grupy najbardziej zagrożone.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.