Specjalizacje, Kategorie, Działy

Europa i USA wspólnie o finansowaniu badań nad rakiem

Udostępnij:
Liderzy opinii i decydenci z całego świata powinni zabiegać o solidne i zrównoważone finansowanie badań nad rakiem w celu optymalizacji rozwiązań możliwych do zaoferowania chorym i tym samym poprawy opieki nad pacjentami i wyników leczenia.
Podobne głosy płyną zarówno z Europy – Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Nowotworów EORTC jak i USA – Amerykańskiego Towarzystwa Badan nad Rakiem AARC. Organizacje zauważają, że pomimo lepszego rozumienia nowotworów, brak zrównoważonego finansowania oznacza, że korzyści płynące z badań nie zostaną zrealizowane. Dodają, że w obliczu kurczących się budżetów na zdrowie, wyzwaniem stanie się opieka nad rosnącą liczbą chorych na raka. Jednocześnie ich przedstawicie podkreślają, że nigdy wcześniej nie osiągano tak emocjonujących wyników badań, które dostarczają nadziei na nowe postępy w terapii nowotworów jak również do ich prewencji.

Zauważają jednak potrzebę inwestowania w badania nad rakiem oraz międzynarodowego partnerstwa w celu zweryfikowania nowych celów i technologii, upewnienia się, że dostarczają one rzeczywistych korzyści dla pacjentów. Postulują, aby liderzy opinii i decydenci uznali za priorytetowe inwestowanie w badania nad rakiem. Tym bardziej, że mimo postępów i lepszych wyników odnośnie przeżycia całkowitego oraz jakości życia, nowotwory reprezentują najgłówniejsze wyzwanie dla publicznej ochrony zdrowia.

W 2015 roku zdiagnozowano na świecie 15,2 mln nowych przypadków raka. Z powodu raka zmarło 8,2 mln osób. Te liczby mogą wzrosnąć do 24 mln nowych zachorowań na raka i 14,6 mln zgonów do roku 2035. Obniżenie odsetka zgonów tylko w USA jedynie o 1,5 proc od 2003 roku do 2012 roku oznacza, że liczba tych, którzy przeżyli wzrosła z około 10 mln do 13,7 mln w tym okresie.

Zdaniem ekspertów w 83 procentach poprawa przeżycia zanotowana w ostatnich latach zależała od nowych terapii. Przyznają oni jednak, ze nowe terapie są drogie. Tym bardziej potrzebne jest współdziałanie i międzynarodowe partnerstwo, aby umożliwić dalszy szybki postęp.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.