ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gorąca herbata przyczyną raka przełyku?

Udostępnij:
Picie bardzo gorących napojów może stanowić czynnik rakotwórczy i przyczyniać się do nowotworu przełyku - ostrzega IACR, Agencja Badań nad Rakiem. Nie ma zagrożenia w wypadku napojów o umiarkowanej temperaturze.
Jak podaje Medscape, wyniki badań zostały opublikowane w internetowym wydaniu Lancet Oncology. Są wynikiem pracy 23 naukowców. Jak mówi Christopher Wild, dyrektor IARC, cytowany przez Medscape, uzyskane wyniki sugerują, ze spożywanie bardzo gorących napojów może przyczyniać się do rozwoju raka przełyku i wpływa na to temperatura, a nie sam napój. IARC sklasyfikowała picie gorących napojów jako prawdopodobny czynnik ryzyka raka. Ten krok bazuje na ograniczonej ewidencji badań epidemiologicznych, które wskazały na pozytywną korelację między rakiem przełyku a spożywaniem bardzo gorących napojów - tłumaczy agencja. Badania z Chin i krajów takich, jak Iran, Turcja czy Południowa Ameryka, w których spożywa się, zgodnie z tradycją bardzo gorącą herbatę (70 stopni C), wskazują na wzrost ryzyka rozwoju raka przełyku z powodu temperatury napoju.
Jednocześnie agencja nie znalazła ewidencji dotyczącej ryzyka raka z powodu picia kawy i ziołowego naparu popularnego w Ameryce Południowej.
W 1991 roku IARC sklasyfikowała spożywanie kawy jako możliwie rakotwórcze dla ludzi. Ale po otrzymaniu nowych dowodów pojawił się wiosek, że picia kawy nie można uznać za karcinogenne dla ludzi. Agencja wskazuje, że jest wiele badań epidemiologicznych, które wykazały, że nie ma wyższego ryzyka związanego z wieloma typami raka, na które wpływa picie kawy. Co więcej, niektóre badania podkreśliły zmniejszone ryzyko raka wątroby czy endometrium macicy.
IARC, która jest częścią WHO, regularnie ocenia ryzyko raka spowodowanego wieloma czynnikami. W ubiegłym roku agencja ogłosiła stanowisko wobec mięsa i sklasyfikowała konsumpcję mięsa przetworzonego jako karcinogenną dla ludzi, bazując na dostatecznych dowodach dla raka jelita grubego i pozytywnego związku przetworzonego mięsa z rakiem żołądka.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.