ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Heparyna drobnoczasteczkowa nie wydłuża przeżycia chorych na raka płuca

Udostępnij:
W dużym randomizowanym badaniu klinicznym 3. fazy FRAGMATIC, którego wyniki opublikowano w Journal of Clinical Oncology wykazano, że zastosowanie heparyny drobnocząsteczkowej (low molecular-weight heparin, LMWH) nie wydłuża ani przeżycia wolnego od przerzutów (ang. metastasis-free survival) ani przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) chorych, u których postawiono rozpoznanie raka płuca.
U chorych tych stwierdzono niższy odsetek występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ang. venous thrombembolism, VTE), ale korelowało to ze zwiększonym ryzykiem klinicznie istotnych krwawień. Istnieje hipoteza, że LMWH mogą mieć działanie zapobiegające powstawaniu przerzutów, takie jak zahamowanie sekrecji selektyn, zahamowanie angiogenezy, adhezji śródbłonkowej i rozsiewu nowotworowego oraz aktywację inhibitora tkankowego czynnika plazminogenu.
Do nowego badania klinicznego FRAGMATIC włączono 2202 chorych na raka płuca (drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego, we wszystkich stadiach zaawansowania), z których połowa otrzymywała standardowe leczenie, a połowa standardowe leczenie i profilaktyczną dawkę LMWH przez 24 tygodnie. Dane z badania analizowano zanim osiagnięto zaplanowaną liczbę zdarzeń (zaplanowano 2047 zgonów, osiagnieto 2013 zgonów). Nie wykazano korzyści w zakresie przeżycia u chorych otrzymujacych LMWH – mediana OS w tej grupie wynosiła 9,8 miesiąca w porównaniu z 10,2 miesiąca w grupie, która nie otrzymywała LMWH. Po roku odsetek przeżyć w obu grupach wynosił odpowiednio 41,3% oraz 42,5% (HR dla przeżycia 1,01; 95% CI 0,93-1,1; p=0,814). Drugorzędowy punkt końcowy badania, czas wolny od przerzutów, był również zbliżony w obu grupach (HR 0,99; 95% CI 0,91-1,08, p=0,86). Łącznie u 168 chorych wykryto VTE, u 61 z grupy otrzymującej LMWH (5,5%) i 168 z grupy bez LMWH (9,7%). Odsetek chorych, u których nie wykryto VTE po jednym roku wynosił 94,1% w grupie z LMWH i 89,5% w grupie bez LMWH (HR 0,57; 95% CI 0,42–0,79; p < 0,001). Wykazano również wzrost odsetka incydentów krwawienia w trakcie trwania badania (odpowiednio 5,6% i 1,3% w grupie z LMWH i bez).
Jak podkreślają badacze, fakt iż w badaniu klinicznym FRAGMATIC nie wykazano korzyści w zakresie przeżycia u chorych otrzymujących LMWH, mogło to być spowodowane zbyt małą liczebnością grupy, zwłaszcza chorych we wczesnym stadium zaawansowania choroby, Dalsze badania kliniczne powinny dotyczyć właśnie chorych we wczesnym stadium zaawansowania, poddanych resekcji miąższu płuca oraz chemioterapii uzupełniającej.
Obecnie toczy się badanie kliniczne TILT, w którym oceniana będzie skuteczność i bezpieczeństwo tizaparyny jedynie u chorych we wczesnym stadium zaawansowania raka płuca poddanych zabiegowi operacyjnemu.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.