Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Iga Rawicka: Rak trzustki ma zły PR

Źródło: Iga Rawicka
Autor: Marta Koblańska |Data: 27.08.2019
 
 
Największym wyzwaniem zarówno dla pacjenta jak i lekarza w leczeniu raka trzustki jest jego negatywny wizerunek wzmacniany przez medialny przekaz dotyczący sławnych ludzi umierających na raka trzustki krótko po diagnozie. Mówiąc wprost rak trzustki ma zły PR - mówi Iga Rawicka z Fundacji EuropaColon Polska.
.
Słysząc diagnozę obie strony lekarz i pacjent oraz jego rodzina rozkłada ręce i często nawet nie daje szans na działanie. Poddajemy się, bo złe prognozy odbierają nadzieję. I to jest właśnie błąd, bo mamy w ten sposób do czynienia ze stygmatyzacją pacjentów z rakiem trzustki - wskazuje Rawicka.

Diagnoza raka jest momentem kryzysowym i traumatycznym dla każdej osoby. Sytuacja z rakiem trzustki jest rzeczywiście jeszcze gorsza – bo jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Tylko ok. 8% pacjentów przeżyje więcej, niż 5 lat od diagnozy. Badania pokazują, że częstotliwość występowania depresji u pacjentów z rakiem trzustki jest znacząco wyższa, niż w przypadku innych nowotworów. Ok. 70% pacjentów z rakiem trzustki przejawia objawy depresji, a ok. 50% z nich ma objawy lękowe. Depresja jest jednym z najmniej specyficznych objawów raka trzustki. A prawie połowa pacjentów ma objawy depresyjne na długo przed zdiagnozowaniem i wykryciem guza. Rak trzustki podwyższa poziom lęku, apatii, bólu i depresji. Jakość życia pacjentów z rakiem trzustki jest istotnie gorsza w każdym aspekcie funkcjonowania. Tym bardziej profesjonalne wsparcie może pomóc walczyć z rakiem, trudnościami podczas leczenia i pozostałymi niedogodnościami. Dla pacjentów chorujących na nowotwór z tak złą prognozą, jak rak trzustki, polepszenie jakości życia musi stać się podstawowym celem. Postawa „ducha walki” podnosi jakość życia pacjentów z rakiem trzustki i pomaga przejść przez proces leczenia.

Jako Fundacja EuropaColon Polska chcemy zmieniać obraz tego nowotworu. Łatwo nie będzie, ale nie poddajemy się. Nasza wolontariuszka, Patrycja Rzadkowska u której zdiagnozowano raka trzustki w wieku 25 lat, dzisiaj ma 27 i wspólnie z nami działa na rzecz odczarowania tego raka. Patrycja jest nie tylko pacjentką, ale również psychoonkologiem. Jej doświadczenie jest bardzo cenne. Właśnie wygraliśmy międzynarodowy konkurs organizowany przez Pancreatic Cancer Europe, której jesteśmy członkiem i będziemy realizować projekt przy ich wsparciu. Nasz pomysł dotyczy wsparcia zdrowia psychicznego pacjentów z rakiem trzustki. Bardzo się cieszymy, że zyskał uznanie międzynarodowego gremium.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe