Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jak skutecznie zachęcić do udziału w badaniach skriningowych w kierunku raka płuca

Udostępnij:
Osoby, które otrzymały informację w formie papierowej, miały po miesiącu większą wiedzę na temat dostępności badania skriningowego w porównaniu z osobami, które otrzymały informacje online – wynika z badań opublikowanych w „Translational Behavioral Medicine”.
Palenie papierosów niesie za sobą liczne niekorzystne skutki dla organizmu. Poprzez przyspieszanie rozwoju blaszki miażdżycowej zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. To także główny czynnik ryzyka zachorowania na wiele nowotworów, w tym szczególnie raka płuca, nowotworów rejonu głowy i szyi czy raka pęcherza moczowego.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, w którym osoby telefonujące na infolinię dotyczącą rzucania palenia papierosów informowano w wersji papierowej lub online o skriningu w kierunku raka płuca. Wzięło udział 298 osób kwalifikujących się do badania przesiewowego. Po jednym i czterech miesiącach sprawdzono ich świadomość na temat skriningu.

Zauważono, że osoby które otrzymały informację w formie papierowej, miały po miesiącu większą wiedzę na temat dostępności badania skrinigowego w porównaniu z osobami, które otrzymały informacje online. Zauważono również, że osoby otrzymujące informacje w formie papierowej częściej czytały cały materiał niż osoby otrzymujące broszurę online (75% w porównaniu z 61%). Całą informację częściej czytały kobiety oraz osoby na emeryturze. Po 4-miesięcznej obserwacji udział osób, które zarezerwowały termin badania skrinigowego w kierunku raka płuca lub je wykonały, był w obu grupach podobny (odpowiednio 42% i 43%).

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.