Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kiedy screening w kierunku antygenu prostaty PSA?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.05.2018
 
 
Mężczyźni w wieku 55 do 69 lat winni podjąć świadomą, indywidualną decyzję o screeningu w kierunku antygenu prostaty PSA po dyskusji na temat potencjalnych korzyści i szkód z ich lekarzami, stwierdzają amerykańskie służby prewencji USPSTF w swojej finalnej rekomendacji.
Wcześniej służby informowały o kontrowersjach związanych z rekomendacjami na temat screeningu. Obecnie służby podkreślają wagę wspólnego procesu decyzyjnego po analizie okoliczności klinicznych.

Ostateczny tekst rekomendacji został opublikowany 8 maja w JAMA. Zdaniem komentatorów postawa pacjenta odnośnie testu oraz terapii powinny stanowić możliwość podjęcia wspólnej decyzji przez pacjenta oraz lekarza. Lekarze winni tłumaczyć osiągnięcia wiedzy, zrozumieć preferencje pacjenta. Według niektórych obecne testy diagnostyczne nie są w stanie rozróżnić wystarczająco wcześnie raka agresywnego oraz łagodnego, który nie przyniesie szkody, co wskazuje, że czasem poddanie się screeningowi może przynieść więcej szkody niż pożytku.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe