ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kiedy wykonywać prewencyjne usunięcie jajników u kobiet z mutacją BRCA1?

Udostępnij:
Nosicielki mutacji BRCA1 powinny mieć profilaktycznie usuwane jajniki przed 35 rokiem życia – zwlekanie z operacją wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów.
Wyniki dużego, międzynarodowego badania wskazują, że kobiety z mutacją BRCA1 powinny mieć usuwane jajniki przed 35 rokiem życia z uwagi na wzrost ryzyka rozwoju nowotworów w późniejszym czasie. Co ciekawe, wyniki sugerują także, że nosicielki mutacji BRCA2 mogą odłożyć w czasie tę operację. Dodatkowo, zabieg usunięcia jajników zmniejsza ryzyko śmierci przed 70 rokiem życia o 77%. Wcześniejsze badania wykazywały już korzyści z profilaktycznej owariektomii, obecne jest jednak pierwszym, które wykazało ogólny spadek śmiertelności. Pośród kobiet z mutacją BRCA, 70% decyduje się w Stanach Zjednoczonych na prewencyjną operację.

Dr Steven Narod z University of Toronto w Kanadzie, który kierował badaniem zwraca uwagę, że wg niego profilaktyczna owariektomia wykonywana przed 35 rokiem życia powinna stać się standardem w opiece nad nosicielkami mutacji BRCA1. W badaniu, które prowadził uczestniczyło ponad 5000 pacjentek z Kanady, USA, Norwegii, Austrii, Francji, Włoch oraz z Polski. Uczestniczki udostępniały informacje dotyczące użycia hormonoterapii, ich historii chirurgicznej oraz dane dotyczące reprodukcji. Próbę rozpoczęto w 1995 i monitorowano pacjentki do 2011 roku. Naukowcy analizowali związek między profilaktyczną owariektomią a odsetkiem nowotworów jamy brzusznej, jajników i jajowodów; dodatkowo zebrano dane dotyczące śmiertelności przed 70 rokiem życia. Spośród wszystkich uczestniczek, 2274 nie przeszło operacji usunięcia jajników, 2123 było już zoperowanych na początku a 1390 zoperowano podczas trwania badania. Średni czas obserwacji wynosił 5,6 roku. Okazało się, że owariektomia zmniejszała ryzyko rozwoju raka jajników o 80%. Jednak wykonanie tej operacji po 40 roku życia zwiększało ryzyko rozwoju nowotworu o 4%, i aż o 14,2% gdy zwlekano z operacją do 50 roku życia. Jednak w przypadku mutacji BRCA2, odnotowano tylko jeden przypadek rozwoju raka przed 50 rokiem życia. W trakcie badania zmarło 511 kobiet - 333 z powodu raka piersi, 68 - raka jajnika, jajowodów lub innego rozwijającego się w jamie brzusznej. Usunięcie jajników powodowało 77% redukcję śmiertelności.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.