ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kontrowersje wokół screeningu w kierunku raka jelita grubego. Jakie?

Udostępnij:
Po raz pierwszy wytyczne dotyczące screeningu w kierunku raka jelita grubego rekomendują go nie w całej populacji w wieku 50-79 lat, a zawężają jedynie do tych znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.
Nowe wytyczne opracowane przez grupę międzynarodowych ekspertów wkładają kij w mrowisko, ponieważ dotąd wiele krajów rekomenduje rutynowy screening w kierunku raka jelita grubego wszystkich starszych osób a nawet tych w wieku poniżej 45 lat.

Nowe rekomendacje zostały opublikowane w czasopiśmie BMJ. Według zaleceń, kolonoskopia powinna być przeprowadzana u dorosłych ze skumulowanym ryzykiem szacowanym na 3 i więcej procent w ciągu kolejnych 15 lat z oceną korzyści i strat z niej płynących. To zalecenie ekspertów, z których głównym jest Lise Helsingen z Uniwersytetu w Oslo. Badanie nie jest rekomendowane, kiedy skumulowane ryzyko wynosi poniżej 3 procent.

Co na ten temat sądzą inni eksperci? Dr David Johnson z Eastern Virginia Medical School w Norfolk przyjrzał się poszczególnym metodom screeningowym oraz skalkulowanemu ryzyku, podobnie jak to uczynili eksperci opracowujący rekomendacje. Uważa, że ich wnioski niosą zbyt duże ryzyko dla pacjentów. I sądzi, że choć poczyniono postępy w zakresie zmniejszenia liczby zachorowań na raka jelita grubego w USA, to jednak nadal zbyt mało osób poddawanych jest kolonoskopii. Technologie owszem mogą pomóc lepiej wybrać osoby najbardziej potrzebujące badania, ale tymczasem wskazania do niego nie powinny zostać zmienione.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.