ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Metoda PIPAC w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Udostępnij:
Centrum Onkologii w Bydgoszczy wprowadziło nową metodę leczenia chorych na raka, która może znacząco przedłużyć im życie. To chemioterapia dootrzewnowa - lek trafia bezpośrednio do jamy brzusznej. To szansa dla chorych z rozsianym procesem nowotworowym. Metoda od kilku lat stosowana jest na zachodzie, teraz trafiła do Polski. Centrum Onkologii przeprowadziło takie zabiegi u dwóch pierwszych pacjentów.
Chemioterapia dootrzewnowa znana jest pod nazwą HIPEC w leczeniu raka jajnika, choć nadal uznawana jest za metodę eksperymentalną. Do zabiegu PIPAC kwalifikują się chorzy z nowotworem żołądka i jelita grubego z przerzutami do jamy otrzewnej. Metodę refunduje NFZ. Lek nie jest podawany dożylnie, tylko trafia wprost do jamy brzusznej i bezpośrednio styka się z chorą tkanką.

- Podawanie tej chemioterapii odbywa się przez specjalną końcówkę, która służy do rozpylenia tego w formie burzy śnieżnej, czyli takiego aerozolu, w jamie brzusznej - tłumaczy prof. Wojciech Zegarski, CO w Bydgoszczy.

Szpital przygotowywał się do PIPAC przez rok współpracując z lekarzem z Niemiec, twórcą tej metody. Z powodzeniem stosowany jest od kilku lat w klinikach zachodnich.

- U wielu chorych można wydłużyć życie z kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu miesięcy - twierdzi prof. Zegarski.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.