Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Cancer.gov

Narodowa Strategia Onkologiczna sprawi, że zapobieganie,diagnostyka i leczenie raka staną się bardziej nowoczesne?

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.12.2019
 
 
Celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest bardziej skuteczne wykrywanie i leczenie raka. Czy to się uda? Jeśli założenia ujęte na piśmie zostaną wcielone w życie to całkiem możliwe. Resort zdrowia stawia na podejście racjonalne i nowatorskie.
Narodowa Strategia Onkologiczna ma obejmować lata 2020-2030. Celem jest zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach, obniżenie liczby zgonów oraz wydłużenie 5-letnich przeżyć. Obecne wskaźniki wyleczeń są w Polsce gorsze niż w większości krajów unijnych. Tymczasem liczba zachorowań rośnie i będzie wzrastać. Zdaniem wielu ekspertów to zachorowania na raka staną się wkrótce pierwszą przyczyną zgonów. Obecnie są to choroby krążenia.

Dlatego, że liczba zachorowań będzie wzrastać priorytetem jest profilaktyka i edukacja. Już teraz na choroby nowotworowe zapada rocznie ponad 160 tysięcy Polaków, a około 100 tysięcy umiera z ich powodu. Wiele można zrobić na poziomie szkół ucząc dzieci na przykład zdrowego stylu życia, który potem wpływa na ryzyko zachorowania. Według niektórych nowotworów można uniknąć nawet u połowy osób, ale własnie pod warunkiem wczesnego działania w kierunku zmiany sposobu życia na zdrowszy.

Jak to zrobić? Pomysłów jest wiele. Na przykład wprowadzenie podatku od cukru i napojów słodzonych, jeszcze wyższy wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe, więcej badań przesiewowych i we wcześniejszym okresie oraz z wykorzystaniem nowszych technologii takich jak na przykład niskodawkowa tomografia komputerowa przy badaniach w kierunku wykrywania raka płuca.

Jak jednak sprawić, aby Polki i Polacy zgłaszali się do badań profilaktycznych? Na przykład poprzez pomoc uzyskiwaną od lekarzy POZ i medycyny pracy.

Resort zdrowia zamierza również poprawić organizację udzielania świadczeń w najbardziej powszechnych nowotworach. Rozproszenie opieki nie służy pacjentom.

Strategia zakłada również zwiększenie liczby badań klinicznych oraz zwiększenie odsetka pacjentów biorących w nich udział.

Zgonie z wcześniejszymi zapowiedziami szczepionki przeciwko HPV staną się refundowane od 2021 roku. Resort zdrowia zamierza wyeliminować zachorowania na raka szyjki macicy, a właśnie te szczepienia to umożliwiają.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe