Specjalizacje, Kategorie, Działy

Niwolumab w leczeniu raka płaskonabłonkowego przełyku – nowa rejestracja FDA

Udostępnij:
10 czerwca 2020 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. American Food and Drug Administration, FDA) zarejestrowała niwolumab do leczenia chorych na nieoperacyjnego, zaawansowanego, nawrotowego lub przerzutowego raka płaskonabłonkowego przełyku, u których progresję choroby stwierdzono po wcześniejszej chemioterapii opartej na fluoropirymidynie i pochodnych platyny.
Skuteczność I bezpieczeństwo niwolumabu w tym wskazaniu oceniano w randomizowanym, otwartym badaniu klinicznym ATTRACTION-3, do którego włączano chorych na nieresekcyjnego zaawansowanego, nawrotowego lub przerzutowego raka płaskonabłonkowego przełyku, u których progresję choroby stwierdzono po wcześniejszej chemioterapii opartej na fluoropirymidynie i pochodnych platyny lub u których stwierdzono nietolerancję takiego leczenia. Chorych losowo przydzielono do ramienia otrzymującego niwolumab w półgodzinnym wlewie dożylnym w dawce 240 mg co 2 tygodnie (n=210) lub do ramienia z chemioterapią zgodną z wyborem badacza obejmującą docetaksel podawany dożylnie w dawce 75 mg/m2 co 3 tygodnie lub paklitaksel w dawce 100 mg/m2 dożylnie raz w tygodniu przez 6 tygodni z następową tygodniową przerwą (n=209). Pierwszorzędowym punktem końcowym badania był czas przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS), a drugorzędowe punkty końcowe obejmowały odsetek odpowiedzi na leczenie (ang. overall response rate, ORR) czas trwania odpowiedzi na leczenie oraz czas wolny od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS).

W badaniu wykazano statystycznie istotną przewagę niwolumabu w zakresie OS. Mediana OS wynosiła 10,9 miesiąca w ramieniu z niwolumabem I 8,4 miesiąca w ramieniu z chemioterapią (HR 0,77, 95% CI 0,62-0,96; p=0,0189). Korzyść w zakresie OS obserwowano niezależnie od stopnia ekspresji PD-L1. Odsetek odpowiedzi na leczenie wynosił 19,3% oraz 21,5% odpowiednio dla niwolumabu i chemioterapii, ale mediana czasu trwania odpowiedzi odpowiednio 6,9 oraz 3,9 miesiąca. W badaniu nie wykazano natomiast przewagi niwolumabu w zakresie PFS.

Najczęstsze działania niepożądane niwolumabu obejmowały wysypkę, zmniejszenie apetytu, biegunkę, zaparcia, bóle mięśniowo-szkieletowe, infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, gorączkę, zapalenie płuc, niedokrwistość, zmęczenie, świąd, nudności oraz niedoczynność tarczycy.
Zalecana dawka niwolumabu w leczeniu raka płaskonabłonkowego przełyku wynosi 240 mg co 2 tygodnie lub 480 mg co 4 tygodnie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.