Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe białko pomoże leczyć nowotwory mózgu?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.11.2019
 
 
Naukowcy Cornell Medicine zidentyfikowali białko, które odpowiada za rozprzestrzenianie się raka piersi, płuca oraz innych nowotworów do mózgu. Białko CEMIP zostanie obecnie wykorzystane do przewidywania, zapobiegania i leczenia nowotworów mózgu.
W swoim badaniu opublikowanym w Nature Cell Biology, naukowcy odkryli, że białko to przyspiesza krążenie w naczyniach oraz utrzymywanie komórek odpornościowych w mózgu w celu produkcji molekuł prozapalnych, które wspierają przeżycie i rozwój komórek rakowych formujących guza mózgu. W testach na pacjentach chorujących na raka piersi i raka płuca, badacze powiązali wysokie poziomy CEMIP z wysokim ryzykiem przerzutów do mózgu.

Jak tłumacza badacze ich odkrycie sugeruje, że blokowanie CEMIP może być dobrą strategią zapobiegania lub leczenia przerzutów do mózgu oraz, że monitorowanie stężenia CEMIP w guzach pierwotnych umożliwia po raz pierwszy przewidywanie ryzyka przerzutów.

Znacząca większość zgonów z powodu nowotworów są spowodowane nie przez guzy pierwotne, które formują, ale przez zaawansowane guzy w organach ważnych dla życia. Przerzuty do mózgu to najbardziej śmiertelne ze wszystkich i są relatywnie częste, ponieważ dotykają rocznie150 – 200 tys. chorujących na raka w USA. Nie ma dobrego sposobu, aby przewidzieć te przerzuty, czy im zapobiegać oraz leczyć.

W badaniu, naukowcy odkryli, że CEMIP, białko pierwotnie wiązane z niektórymi nowotworami jest wytwarzane w dużych ilościach przez przerzutowe guzy mózgu powstałe z komórek raka piersi i płuca.

Zespół naukowców odkrył, że zawierające CEMIP exosomy z guzów piersi i płuca są tworzone głównie przez komórki śródbłonka oraz wyściełają naczynia krwionośne w mózgu. Białko wywołuje zmiany w tych komórkach, w tym podwyższoną produkcję molekuł zapalnych pierwotnie wiązanych z przerzutami.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe