Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe sposoby leczenia raka?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 31.10.2019
 
 
Grupa badaczy z Ontario Institute for Cancer Research odkryła nową mutację odpowiadającą za raka w znacznej niekodującej części genomu ludzkiego, znanej jako ciemna strona nowotworowego DNA.
Mutacja opisywana w dwóch powiązanych ze sobą badaniach opublikowane w Nature w październiku odsłania nowe cele terapeutyczne dla kilku rodzajów raka, w tym nowotworów mózgu, wątroby i krwi. Cel ten może zostać wykorzystany do opracowywania nowych terapii dla pacjentów chorujących na te trudne do leczenia choroby.

Jak tłumaczą badacze, niekodujące DNA, które tworzy 98 procent ludzkiego genomu jest trudne do badań i zazwyczaj lekceważone z tego powodu, że nie koduje białek. Jednak analizowanie tych obszarów prowadzi do wniosku, że zmiana w jednej literze kodu DNA może powodować różne typy raka. W efekcie prowadzi to do nowych sposobów leczenia chorób.

Mutacja U1-snRNA może zakłócić naturalną nić RNA i tym samym transkrypcję na geny wywołujące raka. Ten molekularny mechanizm odkrywa nowe sposoby leczenia nowotworów, w których mutacja jest obecna. Jedno z podejść obejmuje ponowne wykorzystanie istniejących leków, ale ze zmianą ich przeznaczenia poprzez ominięcie stadiów ich opracowywania.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe