Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowotwory wyprzedzają choroby serca pod względem przyczyn śmiertelności

Udostępnij:
Nowotwory wyprzedziły choroby serca stając się główną przyczynę śmierci w bogatych krajach i mogą stać się największym zabójcą na świecie w ciągu zaledwie kilku dekad. W czasopiśmie „Lancet” naukowcy przedstawili dane potwierdzające tezę o globalnej „epidemiologicznej zmiany” wśród chorób przewlekłych.
Chociaż choroba serca pozostają na razie główną przyczyną umieralności wśród dorosłych w średnim wieku - stanowiącą 40% wszystkich zgonów, to w krajach wysoko rozwiniętych, rak zabija obecnie dwa razy więcej ludzi niż choroby serca, wykazały badania.

Naukowcy stwierdzili, że na około 55 milionów zgonów na świecie w 2017 r., około 17,7 miliona było spowodowanych chorobami układu krążenia, które obejmowały niewydolność serca, dusznicę bolesną, zawał serca i udar mózgu.

Około 70% wszystkich przypadków sercowo-naczyniowych i zgonów jest spowodowanych zbyt wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, złą dietą, paleniem tytoniu i inne czynniki wynikającymi ze stylu życia.

W ciągu ostatnich kilku dekad w krajach o wysokim PKB na mieszkańca, leczenie statynami obniżającymi poziom cholesterolu oraz beta-blokerami obniżającymi ciśnienie krwi spowodowało znaczny spadek wskaźnika chorób serca.

Badacze sugerują, że wyższy odsetek zgonów z powodu chorób serca w krajach o niskim dochodzie może wynikać głównie z niższej jakości opieki zdrowotnej.

Analizę i wnioski przeprowadzono na podstawie badania Prospective Urban and Rural Epidemiologic (PURE), przedstawionego na kongresie ESC (Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) w Paryżu, który odbywał się na przełomie sierpnia i września 2019 r. Analizowane kraje obejmowały: Argentynę, Bangladesz, Brazylię, Kanadę, Chile, Chiny, Kolumbię, Indie, Iran, Malezję, Pakistan, Palestynę, Filipiny, Polskę, Arabię Saudyjską, Republikę Południowej Afryki, Szwecję, Tanzanię, Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Zimbabwe.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.