Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowy bunkier dla PET w Łodzi

Udostępnij:
W Szpitalu im. Kopernika w Łodzi za 31 mln. zł. uruchomiono pracownię PET. - Dzięki niemu "Kopernik" dostaje przepustkę do diagnostycznej ekstraklasy - cieszy się Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala.
PET (pozytonowa tomografia emisyjna) to podstawa nowoczesnej onkologii. Pozwala na wykrycie ognisk choroby nowotworowej i zaplanowanie radioterapii – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Najważniejsze dla tej metody są radioaktywne izotopy. Większość działających w Polsce pracowni PET sprowadza je z zagranicy. To drogie i kłopotliwe. Izotopy mają bardzo krótki czas połowicznego rozkładu. To oznacza, że w ciągu kilkudziesięciu minut "znika" połowa radioaktywnego produktu.

Zdaniem gazety jeśli samolot z powodu złej pogody nie może wystartować, środek do badań "wyparowuje". Żeby przetrwał długą drogę, trzeba wytwarzać duże ilości izotopów. Dlatego badanie jest kosztowne.

- Za jedną dawkę trzeba zapłacić 250 euro, do tego dochodzą koszty transportu - mówi dr Piotr Misiewicz, kierownik pracowni PET w "Koperniku". Jego placówka nie będzie miała takich wypadków, bo w pracowni - oprócz tomografu - jest również cyklotron, czyli urządzenie do wytwarzania izotopów.

Według gazety dzięki temu dawka radiofarmaceutyków będzie kosztować szpital około 90 euro.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.