Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Olaparyb z OK FDA w raku nabłonkowym jajnika

Źródło: FDA/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.01.2019
 
 
Amerykańska Agencja Żywności i Leków FDA zaaprobowała olaparyb do leczenia podtrzymującego dorosłych chorych na zaawansowanego raka nabłonkowego jajnika z mutacją BRCA, raka jajowodów lub raka otrzewnej w razie całkowitej bądź częściowej odpowiedzi na opartą na platynie chemioterapię.
Rejestracja została oparta na wynikach badania SOLO-1, podwójnie zaślepionego, randomizowanego z grupa kontrolną z placebo, które porównywało skuteczność leku z placebo po I linii chemioterapii. Wstępne wyniki zademonstrowały istotną statystycznie poprawę pod względem przeżycia wolnego od progresji wobec placebo. Szacunkowa mediana przeżycia wolnego od progresji nie została jednak osiągnięta w ramieniu z olaparybem, osiągając w ramieniu z placebo 13,8 miesiąca. Dane wówczas nie były jednak dojrzałe.

Najpowszechniejszymi działaniami niepożądanymi w związku z przyjmowaniem leku były nudności, zmęczenie, ból brzucha, wymioty, anemia, biegunki, infekcje górnych dróg oddechowych oraz inne jak na przykład zakażenia układu moczowego.

Rekomendowana dawka leku wynosi 300 mg ( dwie tabletki po 150 mg) przyjmowana dwa razy dziennie.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe