Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Operacja raka tarczycy: metoda przez usta najlepsza?

Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.12.2016
 
 
Zespół chirurgów Mount Sinai Beth Israel (MSBI) przeprowadził w Nowym Jorku jedną z pierwszych w USA operacji endoskopowego, przeustnego usunięcia tarczycy opisaną w Surgical Endoscopy.
Lekarze usunęli gruczoł tarczycy przez trzy małe nacięcia poniżej ust – wargi dolnej. Do wewnątrz zostały wprowadzone porty, w tym endoskop z lampa oraz kamera. Gruczoł został usunięty przez największe nacięcie. Minimalnie inwazyjna procedura pozostawia po sobie ukryta bliznę w porównaniu do metody resekcji przez otwór w szyi, która pozostawia widoczna bliznę.

Zdaniem lekarzy ich metoda nie pozostawia śladu operacji i jest najlepsza dla mniejszych guzków i wczesnej postaci papilarnego raka tarczycy. Jak przewidują metoda może znaleźć także inne zastosowania.

Lekarze specjalizują się także w innych endoskopowych operacjach tarczycy, na przykład takich, w których nacięcia są wykonywane pod pachą lub w ukrytych lokalizacjach klatki piersiowej. Operatorem był dr William B. Inabnet III.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe