Specjalizacje, Kategorie, Działy
OCO

Opolskie Centrum Onkologii bez pieniędzy z Funduszu Medycznego

Udostępnij:
Szpital onkologiczny w Opolu nie otrzymał pieniędzy w ramach podziału 4,2 miliarda złotych z krajowego Funduszu Medycznego. To jedyne województwo pominięte przy podziale środków.
Województwo opolskie jako jedyne w kraju nie otrzyma żadnego dofinansowania na rozwój onkologii z Funduszu Medycznego, rozdysponowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Resort podzielił 4,2 miliarda złotych na 19 ośrodków medycznych w 15 województwach.

– Konkurs był tak sformułowany, że jeżeli projekt nie uzyskał żadnego finansowania, to składający go nie ma prawa do żadnych kolejnych ruchów – mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, na antenie Radio Opole.

Przygotowany w Opolu projekt składa się z czterech modułów:
– blok operacyjny i robot,
– onkologia kliniczna (powiększenie dziennej części onkologii klinicznej),
– radioterapia,
– powiększenie przychodni oraz oddziału chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej.

Jak dodaje dyrektor, na jeden moduł potrzeba 30 milionów zł. Opolski szpital pilnie potrzebuje zwiększenia powierzchni dla pacjentów i dla kadry.

– Bez zwiększenia bazy lokalowej nie jesteśmy w stanie leczyć większej liczby pacjentów. Przypominam, że rośnie liczba osób z rozpoznaniami onkologicznymi, a z drugiej strony mamy coraz więcej możliwości ich leczenia – zauważa lekarz Kornel Pawlak.

Marek Staszewski dodaje, że bez powiększenia bazy placówki nie może być mowy o zatrudnieniu nowych lekarzy. – Musielibyśmy im proponować pracę od godziny 15 do 22, bo wcześniej na bloku operacyjnym pracują ci lekarze, którzy są normalnie zatrudnieni. Jak mam znaleźć lekarza, który przyjdzie do mnie do pracy na godzinę 15? Już dziś według sanepidu szpital powinien zmniejszyć liczbę łóżek w klinice onkologii o 30 proc., podczas gdy potrzeby pacjentów wskazują konieczność zwiększenia tej bazy – mówi dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Dyrekcja OCO zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o wyjaśnienie powodów nieprzyznania pieniędzy i zapowiada, że będzie ubiegała się o te środki.

Przeczytaj także: „4,2 mld zł dofinansowania dla szpitali onkologicznych z Funduszu Medycznego”.


.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.