Specjalizacje, Kategorie, Działy

Organizacje wspierające dla pacjentów z rakiem odczuwają ciężar pandemii COVID-19

Udostępnij:
Trwająca pandemia COVID-19 zakłóciła wszystkie aspekty opieki nad chorymi na raka, od opóźniania diagnozowania i leczenia, do przerwania badań klinicznych i badań biomedycznych. Organizacje pacjenckie również nie zostały oszczędzone przed jej wpływem. Pandemia dotknęła wszystkich aspektów ich pracy, w niektórych przypadkach wpływając na ich realną zdolność do działania.
Aby ocenić wpływ pandemii w organizacjach dla pacjentów walczących z rakiem, przeprowadzono ankietę przez kilka organizacji: the World Ovarian Cancer Coalition, the World Pancreatic Cancer Coalition, the Lymphoma Coalition, the Advanced Breast Cancer Global Alliance, oraz the World Bladder Cancer Patient Coalitions. Odpowiedzi otrzymano od 157 organizacji członkowskich znajdujących się w 56 krajach. Większość odpowiedzi nadeszła z USA (28 odpowiedzi), a następnie z Australii (dziesięć), Kanady, Włoch i Wielkiej Brytanii (po osiem).

Ankiety wykazały, że każdy aspekt pracy tych organizacji został zaburzony w jakimś stopniu, w związku z pandemią COVID-19. 89% organizacji zgłosiło, że musiało dokonać zmian w oferowanych świadczeniach, przy jednoczesnym zwiększonym zapotrzebowaniu na te świadczenia. Prawie wszystkie organizacje (92%) zapewniają wsparcie dla społeczności onkologicznej, a pandemia zwiększyła liczbę osób sięgających po taką pomoc. Ponad połowa (57%) z organizacji zanotowała wzrost w liczbie połączeń i e-maili (średni wzrost o 44%).

Główne problemy organizacji pacjenckich podczas pandemi związane są z finansowaniem. Większość z nich utrzymuje się z zbiórek pieniędzy, które zostały anulowane praktycznie z dnia na dzień. Wiele osób wspierających stanęło w obliczu własnych problemów finansowych i tym samym zmniejszyło swoje darowizny. To z kolei wpłynęło na zmianę działania i zmniejszenie możliwych obszarów pomocy. Według ankiety, tylko 5% organizacji określiło swoją sytuację finansową jako stabilną, reszta zmuszona została do „cięcia kosztów”. Niestety, najbardziej odbiło się to na pacjentach.

Dla organizacji zaangażowanych w badania, 30% zgłosiło obawy o dalsze losy ich projektów, a tylko 48% prognozuje, że będzie w stanie wznowić finansowanie i działanie po zakończeniu pandemii. To co dodatkowo wpłynęło na przerwę w badaniach, to zmiana przeznaczenia laboratoriów i skupienie się na badaniu COVID-19.

Kwestie związane z finansowaniem oraz ograniczona możliwość opieki nad pacjentem to główne obawy związane z trwającą pandemią COVID-19. Pomimo wielu przeciwności, organizacje nie zostawiają pacjentów samych sobie. W tych trudnych czasach wsparcie chorych na raka wydaje się być jeszcze bardziej potrzebne.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.