Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Osoby po zawale częściej chorują na raka

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 12.11.2019
 
 
Osoby, które przeszły zawał serca mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka w porównaniu z tymi, którzy nie maja problemów sercowo-naczyniowych, wynika z badania zaprezentowanego podczas sesji American Heart Association.
- Schorzenia sercowo-naczyniowe oraz rak to dwie główne przyczyny zgonów w USA. Obecnie widzimy, że są ze sobą powiązane. To wskazuje na to, że lekarze powinni starać się o zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego nie tylko po to, aby zapobiegać zawałowi serca, ale również powinni brać pod uwagę ryzyko zachorowania na raka – mówi Emily Lau z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Wykorzystując dane z Framingham Heart Study, badacze przeanalizowali te pochodzące od 12 712 uczestników badania w wieku średnio 51 lat bez schorzeń sercowo-naczyniowych lub nowotworowych na początku badania. Biomarkery oraz skala do szacowania ryzyka zostały użyte do jego pomiaru. Podczas 15-letniego trwania badania wystąpiło 1670 przypadków raka. Badacze odkryli, że sercowo-naczyniowe czynniki ryzyka, w tym wiek, płeć, wysokie ciśnienie krwi i to, czy pacjent pali papierosy były nierozerwalnie związane z rakiem. Ci pacjenci z ryzykiem 20 lub więcej procent byli ponad trzykrotnie częściej narażeni na zachorowanie na raka niż co, u których ryzyko wynosiło 5 procent lub mniej. Osoby, które przeszły zawał serca, miały niewydolność serca lub inne schorzenia podczas czasu trwania badania miały więcej niż siedmiokrotnie podwyższone ryzyko jednoczasowego zachorowania na raka niż te, które nie doświadczały zdarzeń sercowo-naczyniowych. Jednocześnie te osoby z wysokim poziomem BNP, biomarkerem, którego stężenie jest często podwyższone w razie niewydolności serca były częściej narażone na zachorowanie na raka niż osoby, u których stężenie to było niższe.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe