Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ostatnie ustalenia przed wdrożeniem pilotażu kompleksowych badań patomorfologicznych

Udostępnij:
Celem pilotażu jest poprawa jakości procesu diagnostyczno-leczniczego oraz skrócenie czasu od postawienia rozpoznania do podjęcia optymalnego leczenia. Do udziału w projekcie wytypowano 39 jednostek. NFZ opublikował wzory umów na realizację programu oraz sprawozdań z jego prowadzenia.
Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia prezesa NFZ w sprawie pilotażu, głównym celem przedsięwzięcia jest ocena wpływu elementów jakościowych na skuteczność diagnostyki patomorfologicznej, poprawa jakości procesu diagnostyczno-leczniczego, optymalizacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, w tym skrócenie czasu od postawienia rozpoznania do podjęcia optymalnego leczenia, weryfikacja modelu sprawozdawania badań patomorfologicznych, wypracowanie efektywnych kosztowo mechanizmów finansowania nowych zadań realizowanych w ramach jednorodnej grupy patomorfologicznej (JGPato) oraz wycena świadczeń i oszacowanie kosztu wdrożenia modelu JGPato. Do udziału w projekcie wytypowano 39 jednostek, które mogą realizować kompleksową diagnostykę patomorfologiczną na zasadach określonych w programie pilotażowym.

Program pilotażowy kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato jest elementem, który ma wesprzeć proces poprawy jakości w patomorfologii. Informacje dostarczone przez program pilotażowy posłużą przy wdrażaniu standardów akredytacyjnych w zakresie patomorfologii w podmiotach leczniczych. Jednocześnie celem przedsięwzięcia jest wypracowanie efektywnych kosztowo mechanizmów finansowania nowego modelu diagnostyki patomorfologicznej.

W związku z powyższym w nowelizowanym zarządzeniu dodano rozdział 5a określający zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych w pilotażu.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, określono wzór umowy na realizację przedmiotowego programu. Ponadto określono wzór wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu oraz określono wzór i format sprawozdania, które będzie przekazywane do Funduszu przez określonych świadczeniodawców.

Za udział w programie pilotażowym ustalono współczynnik korygujący w wysokości 1,02 dla świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach których wykonano badanie patomorfologiczne, udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, o której mowa w art. 32a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych o świadczeniach w zakresie, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 3, w okresie realizacji programu pilotażowego.

Przyjęte rozwiązania wchodzą w życie 1 kwietnia 2021 r. Realizację programu pilotażowego zaplanowano na 9 miesięcy.

Rozporządzenie prezesa NFZ oraz wzory umów dostępne pod linkiem: „ Zarządzenia Prezesa NFZ Nr 47/2021/DSOZ ”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.