Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pojawią się dwa nowe leki w terapii wczesnego raka prostaty?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 13.02.2018
 
 
Od dawna potrzebna zmiana wydaje się pojawiać w postępowaniu grupy chorych na raka prostaty, dla których nie ma jasnego standardu opieki, czyli mężczyzn z wczesnym stadium nowotworu, u których PSA gwałtownie rośnie po przebytej operacji lub radioterapii, pomimo terapii androgenowo deprywacyjnej ADT.
Obecnie nie ma zaakceptowanych terapii dla tych chorych, którzy mogą rozwinąć zaawansowanego raka i są w grupie [podwyższonego ryzyka zgonu. Jednak ostatnie badania wskazują, że są leki, które znacząco opóźniają rozwój nowotworu u tych chorych. Badania te zostaną w pełni zaprezentowane podczas Genitourinary Cancers Symposium (GUCS) 2018, w San Francisco. Chodzi o dwa doustne inhibitory receptorów androgenowych – apalutamid oraz starszej generacji enzalutamid, który już został zaaprobowany w leczeniu mężczyzn, którzy nie mają przerzutów raka prostaty.

Oba badania wykazały, że w leczeniu chorych bez przerzutów opornego na kastrację raka prostaty, dzienne podawanie tych leków redukuje relatywne ryzyko przerzutów lub śmierci o ponad 70 procent i wydłuża przeżycie wolne od przerzutów o ponad 20 miesięcy w porównaniu do placebo. Wszyscy chorych także w ramieniu placebo otrzymywali terapię ADT.

Obie próby obejmowały mężczyzn, którzy przeszli terapię radykalną, chirurgię lub radioterapię, ale u których stężenie PSA podwoiło się w ciągu 10 miesięcy lub mniej, pomimo ADT.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe