Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Poprawa przeżycia całkowitego po zastosowaniu sacytuzumabu gowitekanu u chorych na raka piersi

Udostępnij:
W drugiej analizie pośredniej przeżycia całkowitego (OS) porównano koniugat przeciwciało-lek (ADC) sacytuzumab gowitekan (SG) z leczeniem z wyboru lekarza (TPC) u wcześniej intensywnie leczonych hormonami chorych na HR-dodatniego/HER2-ujemnego przerzutowego raka piersi. Badania wykazały statystycznie istotną poprawę OS po zastosowaniu SG w porównaniu z TPC.
Badanie TROPiCS-02 osiągnęło już wcześniej pierwszorzędowy punkt końcowy, wykazując statystycznie istotną korzyść w zakresie przeżycia wolnego od progresji choroby (PFS) u chorych stosujących SG (mediana 5,5 mies.; 95% CI 4,2–7,0 mies.; odsetek 12-miesięcznych PFS 21%) w porównaniu z TPC (mediana 4,0 mies.; 95% CI 3,1–4,4 mies.; odsetek 12-miesięcznych PFS 7%).

Wydaje się, że zakres odnotowanych korzyści nie zmieni tak istotnie praktyki klinicznej, jak zastosowanie tego samego leku u chorych na potrójnie ujemnego raka piersi, jednak wyniki badania TROPiCS-02 wykazują klinicznie istotny, narastający wpływ u pacjentek z bardzo ograniczonymi możliwościami leczenia, co uzasadnia wprowadzenie SG do algorytmu terapeutycznego.

W opinii autorów należy szczególnie przyjrzeć się skuteczności SG w tej populacji chorych po zastosowaniu trastuzumabu derukstekan w guzach z niską ekspresją HER2, określić potencjalne biomarkery w celu identyfikacji chorych, które odniosłyby największe korzyści z SG oraz ocenić dane dotyczące skuteczności w kontekście jakości życia i wyników zgłaszanych przez pacjentów.

Na kongresie ESMO 2022 przedstawiono wyniki wskazujące na dłuższy czas do pogorszenia QoL wg kwestionariusza EORTC QoL (QLQ)-C30 (4,3 mies. w porównaniu z 3,0 mies.; HR 0,75; 95% CI 0,61–0,92; p = 0,006) oraz nasilenia zmęczenia (2,2 mies. w porównaniu z 1,4 mies.; HR 0,73; 95% CI 0,60–0,89; p = 0,002). Dodatkowe dane mogłyby określić pełny zakres korzyści ze stosowania ADC z perspektywy pacjenta.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.