ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Adam Maciejczyk: Kontrowersje i przewagi radioterapii stereotaktycznej

Udostępnij:
Radioterapia stereotaktyczna staje się alternatywą dla leczenia chirurgicznego na przykład w raku płuca, co ma szczególne znaczenie w sytuacji osób starszych, obciążonych zdrowotnie. Konferencja Pułapki w Diagnostyce i farmakoterapii Nowotworów omówi zarówno jej przewagi jak i wątpliwości - mówi prof. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Konferencja Pułapki w Diagnostyce i Farmakoterapii Nowotworów co roku przyciąga wielu uczestników. Co w tym roku będzie tematem przewodnim?
W tym roku skupiamy się na analizie trudności diagnostycznych i terapeutycznych pacjentów poddanych nowoczesnym technikom leczenia takim jak radioterapia stereotaktyczna. Ta technika przynosi olbrzymie korzyści pacjentom, patrzymy na nią z dużą nadzieją, choć nadal zbyt mało lekarzy decyduje się z niej korzystać. Wiadomo już jednak, że jej przewagi są widoczne w nowotworach płuc, zmianach przerzutowych do ośrodkowego układu nerwowego oraz zmianach nowotworowych w wątrobie.

Pojawiało się ostatnio wiele doniesień na temat przewag radioterapii stereotaktycznej nad konwencjonalną. Jakie do nich należą?
Przewagi są zdecydowane. W przypadku wczesnego raka płuca radioterapia stereotaktyczna staje się alternatywą dla leczenia operacyjnego, metodą równorzędną. W sytuacji zaś obciążeń, jakie mają miejsce u osób starszych, radioterapia stereotaktyczna uzyskuje lepsze rekomendacje niż chirurgia. Ryzyko zabiegu operacyjnego na pewno przeważa nad ryzykiem poddania się naświetlaniu. Radioterapia stereotaktyczna oferuje tym samym istotne uzupełnienie możliwości terapeutycznych dla lekarzy, a przede wszystkim pacjentów.

Czy zostaną zaprezentowane doświadczenia polskie ze stosowania tej metody?
Tak. Dolnośląskie Centrum Onkologii ma już spore doświadczenie w wykorzystywaniu tej metody. Leczenie tą techniką uzyskało już około 200 chorych w rozpoznaniu raka płuca. Dlatego chętnie podzielimy się doświadczeniami, które dotyczą zarówno kwalifikacji jak i oceny efektów leczenia a także zasad współpracy w ramach multidyscyplinarnego zespołu, czyli konsyliów, podczas których radioterapeuta dyskutuje o wskazaniach do radioterapii stereotaktycznej z zespołem torakochirurgów. Stereotaksja rozpoczęła swoją historię od leczenia guzów mózgu. Wtedy pojawiły się pierwsze sukcesy. Pojawiają się kolejne kontrowersje i je chcemy omówić podczas konferencji. A chodzi o liczbę przerzutów, przy których chory odnosi korzyść z tego leczenia. Nie chciałbym konfrontować radioterapii z chirurgią, ale na pewno przy większej liczbie przerzutów można bezpiecznie stosować radioterapię stereotaktyczną i na pewno jest to metoda dużo mniej obciążająca dla chorego.

Czego dotyczą wątpliwości odnośnie radioterapii stereotaktycznej?
Sporo wątpliwości pojawia się w momencie oceny efektów tego leczenia. Nie jest to łatwe, wymaga dużego doświadczania ze strony radiologów. Dlatego ważna jest kompleksowość zarówno samego leczenia jak i umiejętności radiologów i patologów. Efekt leczniczy jest jednoznaczny, ale potrzeba czasu, aby go właściwie ocenić.

Konferencja Pułapki w diagnostyce i farmakoterapii nowotworów odbędzie się 8-9 czerwca we Wrocławiu.
Więcej o programie na stronie wydarzenia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.