Specjalizacje, Kategorie, Działy
Agencja Wyborcza.pl

Prof. Andrzej Rutkowski o wynikach leczenia raka odbytnicy w Polsce. Co pokazało badanie PSSO_01? ►

Udostępnij:
Wyniki leczenia chirurgicznego raka odbytnicy w naszym kraju zostały ujęte w raporcie z prospektywnego, wieloośrodkowego badania obserwacyjnego PSSO_01 prowadzonego pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Przedstawia je biorący udział w projekcie specjalista w dziedzinie onkologii.
W projekcie Polish Society of Surgical Oncology wzięło udział 17 polskich ośrodków badawczych o różnej wielkości, dane gromadzono w latach 2016–2020, okres obserwacji trwał do 12 miesięcy i zastosowano różne tryby i techniki operacji. – Jeśli chodzi o prospektywny charakter, było to chyba największe w Polsce wieloośrodkowe badanie – twierdzi prof. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej, Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, jeden z naukowców uczestniczących w projekcie.

Zgromadzony materiał dotyczący 1607 chorych onkolog porównuje z wynikami rejestrów prowadzonych w innych państwach. Z 15-procentowym odsetkiem operacji laparoskopowych w skali kraju nadal odstajemy od najlepszych, lecz z każdym rokiem jest lepiej. Po upływie 12 miesięcy od operacji 63 proc. chorych ma nadal stomie, a u ponad 40 proc. jest to stała kolostomia wyłoniona przy pierwotnej hospitalizacji. Odsetek odtworzeń po operacji Hartmanna z powodu raka odbytnicy jest bardzo mały i wynosi 2,4 proc. Na przestrzeni roku zamykanych jest zaledwie 55,4 proc. stomii zabezpieczających.

– Grupą docelową w badaniu PSSO_01 byli chorzy poddani resekcji przedniej, a pierwszorzędowym punktem końcowym była objawowa nieszczelność zespolenia. Kiedy powstawał projekt, określając cel główny badania, chcieliśmy spróbować stworzyć pomocną i użyteczną, przede wszystkim funkcjonalną skalę prognostyczną, która pomogłaby przewidzieć ryzyko nieszczelności i podjąć decyzję o tym, czy wyłaniać zabezpieczającą stomię, gdy już zrobiliśmy resekcję przednią – tłumaczy prof. Rutkowski.

– Analizowaliśmy 15 różnych czynników, do których klucz był jeden – mówi ekspert. – To były czynniki, o których chirurg wie przed operacją albo dowiaduje się o nich w jej trakcie – dodaje. Wśród nich były: poziom zespolenia, płeć, radioterapia przedoperacyjna, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przebyte operacje jamy brzusznej, przewlekła sterydoterapia, charakter resekcji, rodzaj zespolenia, uruchomienie lewego zagięcia okrężnicy, powikłania śródoperacyjne, środoperacyjna utrata krwi, czas operacji i wielkość ośrodka.

Wyłonienie stomii zabezpieczającej – czynniki preferowane przez chirurga skonfrontowane ze wskazywanymi w badaniu; wyniki analizy wieloczynnikowej materiału zebranego w PSSO_01; funkcjonalna skala nieszczelności – to kolejne punkty wykładu prof. Andrzeja Rutkowskiego.



Wykład „Wyniki leczenia raka odbytnicy w Polsce PSSO_01” został zaprezentowany podczas X Konferencji Naukowej Rak Odbytnicy – Czego Jeszcze Nie Wiemy? (kierownictwo naukowe: przewodniczący prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, wiceprzewodniczący dr n. med. Michał Jankowski i dr n. med. Bartosz Skonieczny).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.